Anasayfa / İnternet / Microsoft Edge İkinci En Popüler Masaüstü Web Tarayacısı Oldu

Microsoft Edge İkinci En Popüler Masaüstü Web Tarayacısı Oldu

Microsoft’un Chromium tabanlı bir Edge tarayıcısıyla kumar oynaması, kısa vadede verim almış gibi gözüküyor. Bleeping Computer, kullanıma göre Edge’in artık ikinci en popüler masaüstü tarayıcısı olduğunu belirtti.

Edge, yazılımı Mart ayında pazarın yaklaşık yüzde 7,6’sını oluşturarak yaklaşık yüzde 7,2’lik bir pazar payıyla düşüşe sahip olan Mozilla Firefox’u gölgede bıraktı. Edge hala Chrome’un yüzde 68,5’le çok gerisinde, ancak bu üç aylık bile olmayan bir tarayıcı için hiçte kötü bir sonuç değil.

Edge’in neden bu kadar hızlı büyüdüğünü idrak etmek zor değil. Microsoft’un genel tarayıcısı olduğu gibi, Windows’un varsayılan tarayıcısı olması duruma yardımcı oldu. Bununla birlikte, Chromium tabanlı sürümün, Microsoft’un kendi motorunda çalışan Edge’in eski sürümüyle ilgili uyumluluk, hız ve mevcut uzantıların aralığı gibi birçok şikayeti ortadan kaldırmasınında etkisi oldu. Eski yazılımın yalnızca diğer tarayıcıları indirmek için kullandığınız tarayıcı olarak bir ünü vardı şimdi başka bir tarayıcıya ihtiyacınız olmayabilir.

Google’ın endişelenmesi gerekmez. Edge, kullanıcıları Google hizmetleri üzerinden Microsoft hizmetlerini kullanmaya teşvik ederken, motor anahtarı da Chromium’un web üzerindeki tutuşunu birleştiriyor. Geliştiriciler, Google’ın motorunu optimize etmek yerine gerçek anlamda tarayıcıdan bağımsız siteler oluşturmaya daha az meyilli olabilir ve Firefox, Safari veya diğer alternatifleri kullanmayı tercih eden kişilere zarar verebilir.

Hakkında Efsane

Bu yaziya da bakabilirisiniz

2021’de en çok kullanıcıya sahip sosyal medya platformları

3,6 MİLYAR SOSYAL MEDYA KULLANICISI VAR Her geçen gün artan sosyal ağ kullanıcı sayısının, 2025 …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir