Anasayfa / Haber / Uzman, Google Aramalarının Koronavirüs Mücadelesinde Yararlı Bir Araç Olabileceğini Söylüyor

Uzman, Google Aramalarının Koronavirüs Mücadelesinde Yararlı Bir Araç Olabileceğini Söylüyor

Büyük veriler üzerine bir ekonomist ve uzman, New York Times Pazarında  Google arama terimlerinin sağlık görevlilerinin bir sonraki koronavirüs sıcak noktasını belirlemesine yardımcı olabileceğini belirten bir açık keşfetti.

YAPILAN EN ÇOK ARAMA ”KOKU ALAMIYORUM”

Bir veri bilimcisi olan Seth Stephens-Davidowitz, geçen hafta ABD’nin en çok etkilenen eyaletlerinden biri olan Louisiana ve New York gibi eyaletlerde “koklayamıyorum” aramasının arttığını yazdı.

Tat ve koku kaybının bir koronavirüs enfeksiyonunun önemli bir göstergesi olduğu yaygın olarak bilinmektedir.

Stephens-Davidowitz , Ekvadorluların “koku kaybıyla ilgili dünyadaki diğer tüm ülkelerden daha fazla arama yaptıklarına” dikkat çekti.

“Ek puedo oler” (“koklayamıyorum”) aramaları, Ekvador’da kişi başına göre on kat daha az COVID-19 vakası bildirmesine rağmen, Ekvador’daki Google araması İspanya’da olduğundan 10 kat daha fazladır. İspanya belirtileri daha iyi biliyor. ”diye yazdı.

“Düzinelerce semptom için devlet düzeyinde Google arama verilerini” indirdiğini ve en yaygın üç şikayetin koku, ateş ve titreme olduğunu tespit ettiğini yazdı. Ancak en yaygın dördüncü araştırmanın göz ağrısı olduğunu da fark etti.

“Gözlerim ağrıyor” geçen Şubat ayında İspanya’da yüksek aramalar olduğunu ve virüsün sertçe vurduğunu belirtti. Koronavirüs hastalarının göz probleminden şikayet ettiklerine dair raporlar bulunduğunu belirtti.

DÜNYA GENELİNDE AŞI BULUNAMADI

Koronavirüs, dünya çapında 1.2 milyon insanı enfekte etti ve yaklaşık 70.000 kişiyi öldürdü. Virüs için herhangi bir tedavi veya aşı bulunamadı. Bu nedenle sağlık yetkilileri halkın “sosyal mesafeyi koruması” konusunda ısrar ettiler.

Virüs hakkında can sıkıcı olarak kalan, bazı durumlarda ölümcül, bazılarında ise asemptomatik olan birçok element vardır. Bir Google aramasının hükümetlere virüsün bundan sonra nereye vurabileceği hakkında erken bilgi verebilme potansiyeli, karantinaların daha erken kullanılmasında yadımcı olabilir.

Stephens-Davidowitz, bu eyaletlerde “gözlerim ağrıyor” araması yapıldığı için kanıt olmadığını itiraf etti, ancak “arama verileri, göz ağrısının hastalığın bir belirtisi olabileceğini düşündüren kanıtlar sunuyor. Bununla birlikte, Covid-19 hastalarının sadece küçük bir kısmını etkileyebilir. ”

Hakkında Efsane

Bu yaziya da bakabilirisiniz

94.Oscar 2022 adayı en iyi filmler ve konuları

Belfast – İmdb: 7,4 Film, 1960’ların sonlarında bir çocuk ve işçi sınıfından bir ailenin hikayesini …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir