Anasayfa / İnternet / 2021’de en çok kullanıcıya sahip sosyal medya platformları

2021’de en çok kullanıcıya sahip sosyal medya platformları

3,6 MİLYAR SOSYAL MEDYA KULLANICISI VAR

Her geçen gün artan sosyal ağ kullanıcı sayısının, 2025 yılında 4,4 milyara ulaşması tahmin ediliyor. 2021 itibarıyla en çok kullanıcı sayısına sahip sosyal medya platformları:

FACEBOOK

2,7 milyar aylık aktif kullanıcısı bulunan Facebook, dünyada en çok kullanılan sosyal medya platformu olarak zirvede yer alıyor.

Veri ihlalleriyle sıkça gündeme gelen platform, yazı, fotoğraf ve video paylaşımına imkan sağlamanın yanı sıra ürün pazarlama ve reklam amacıyla da yoğun olarak kullanılıyor.

TWITTER

Kullanıcılarının gündemde olan konular hakkında bilgi edinmesini ve bu konular hakkında paylaşım yapmasını sağlayan Twitter, 353 milyon kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılıyor. Verilerine göre Türkiye, 13,6 milyon kullanıcıyla Twitter’ı en çok kullanan 7’nci ülke konumunda.

YOUTUBE

2,2 milyar kullanıcısıyla Facebook’tan sonra en çok tercih edilen sosyal ağ uygulaması kullanıcılara videolarını geniş bir kitleye sunma imkanı sağlıyor. Bu videolar üzerinden kullanıcılar etkileşim sağlayabiliyor ve izlenme sayısına göre gelir elde edebiliyor.

INSTAGRAM

Görsel odaklı bir platform olan video ve fotoğraf paylaşımı yapmayı sağlayan Instagram’ın 1,2 milyar kullanıcısı bulunuyor.

PINTEREST

Görsel odaklı bir diğer platform olan Pinterest’in 459 milyon kullanıcısı bulunuyor. Kullanıcılar uygulamada panolar oluşturabiliyor ve bu panoya görseller yükleyebiliyor.

REDDIT

Kullanıcılara her alanla ilgili konu başlığı oluşturma imkanı veren Reddit’te, farklı kaynaklardan en son gelişmeler paylaşılıyor.

Kullanıcılar oluşturulan başlıklar altındaki paylaşımlarla etkileşime girerek, konuyla ilgili yorumda bulunabiliyor ve paylaşımlarla ilgili olumlu ya da olumsuz olarak oy kullanabiliyor. 52 milyon günlük aktif kullanıcısı olan platform; ABD, Birleşik Krallık ve Kanada’da aktif olarak kullanılıyor.

TUMBLR

Mikroblog platformu, multimedya ve diğer içeriklerin bloglar aracılığıyla paylaşılmasını ve kullanıcıların birbirlerinin bloglarını takip edilmesini sağlıyor. 2020 yılı verilerine göre, platformda 500 milyona yakın kullanıcının blogu bulunuyor.

TIKTOK

Kısa videoların paylaşıldığı ve kullanıcıların birbirlerini takip edebildiği TikTok’un, 689 milyon kullanıcısı bulunuyor. Çin merkezli bir teknoloji şirketi tarafından geliştirilen uygulama, ABD ile yaşadığı gizlilik problemleriyle sık sık gündeme geliyor.

SNAPCHAT

Görsel odaklı bir diğer uygulama olan Snapchat’te kullanıcılar günlük görsel içerikli paylaşımlar yapabiliyor. Gençler arasında popüler olan uygulama, dünyada 498 milyon kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılıyor.

VK

Rusya merkezli sosyal medya sitesi olan VK, gruplar ve sayfalar oluşturulmasına, etkinlikler düzenlenmesine ve mesajlaşmaya imkan sağlıyor.

CLUBHOUSE

Davetiye ile kayıt olunabilen ve son zamanlarda gündemde olan Clubhouse, sesli sohbet yapmaya imkan sağlıyor. Uygulama sadece Apple’ın uygulama mağazası AppStore’dan indirilebiliyor.

ELLO

Sanatçılar tarafından tercih edilen , sanatçıların çalışmalarını sergilemelerini ve diğer sanatçıların çalışmaları hakkında bilgi sahibi olup etkileşimde bulunmalarını sağlıyor.

VERO

İnsanlar arasında “gerçek” bağlantılar kurmayı amaçlayan platformda kullanıcılar; şarkı, fotoğraf, kitap gibi favori içeriklerini paylaşabiliyor.

LINKEDIN

740 milyona yakın üyesi bulunan Linkedin; işverenlerin, iş arayanların, kurumların yoğun olarak kullandığı internet ortamındaki en geniş profesyonel ağı olarak öne çıkıyor.

ACADEMIA

Akademisyenlerin ve araştırmacıların profil oluşturup çalışmalarını paylaştığı platformun, 150 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı bulunuyor. Platformda, 22 milyondan fazla akademik çalışma yer alıyor.

GOODREADS

Kitap odaklı sosyal ağ sitesi kullanıcıların kitaplarla ilgili paylaşım yapmalarına ve birbirleriyle etkileşime geçmelerine olanak tanıyor.

TWITCH

Oyun yayıncıları tarafından tercih edilen canlı yayın platformu  kullanıcıların oyunlarla ilgili canlı yayınları izlemesine ve diğer oyuncularla etkileşimde bulunmasını sağlıyor. Platformda, 9,2 milyon aktif yayıncı yer alıyor.

DISCORD

Sesli ve yazılı mesajlaşmaya imkan sağlayan platform, oyunseverlerin en çok tercih ettiği iletişim uygulamalarının başında geliyor. Discord’un 140 milyondan fazla aylık aktif kullanıcısı bulunuyor..

WATTPAD

Okuyucuların ve yazarların tercih ettiği, 90 milyon kullanıcısı bulunan sosyal hikaye anlatma platformu Wattpad’de, kullanıcılar tarafından oluşturulan hikaye, şiir gibi içerikler alıyor.

SOUNDCLOUD

Müzik paylaşım platformu olan SoundCloud’da kullanıcılar, profil oluşturarak orijinal müziklerini paylaşabiliyor, çalma listeleri oluşturabiliyor ve diğer kullanıcılarla etkileşime geçebiliyor.

FLICKR

Fotoğrafçılar ve grafik tasarımcılar tarafından yoğun olarak kullanılan Flickr’da, yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve grafik paylaşımı yapılabiliyor. Sitede 100 milyondan fazla fotoğrafçının hesabı bulunuyor.

MEDIUM

Çevrim içi yayın platformu Medium’da kullanıcılar, profillerini oluşturarak bloglarında yazılarını paylaşabiliyor ve diğer kullanıcılarla etkileşime geçebiliyor.

QQ

Çinli teknoloji devi Tencent tarafından geliştirilen hızlı mesajlaşma uygulamasının 617 milyon kullanıcısı bulunuyor. Uygulama yazılı mesajlaşmanın yanı sıra, sesli ve görüntülü görüşmeye de imkan sağlıyor.

WEIBO

“Çin’in Twitter’ı” olarak isimlendirilen sosyal ağ sitesi Weibo, 511 milyon kullanıcı tarafından paylaşım amacıyla aktif olarak kullanılıyor. Özellikle Çin’in diğer sosyal medya platformlarına getirdiği yasaklar nedeniyle, Weibo kullanımı her geçen gün artıyor.

QUORA

Soru-cevap sitesi Quora, 300 milyon aylık aktif kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

YAAY

Yerli sosyal medya platformu Yaay, gündem doğru bilgiye ulaşma, bilgilendirme, rozet uygulaması gibi özellikleri ile farklı bir kullanıcı deneyimi sunmayı hedefliyor.

Profillerini oluşturan kullanıcıların paylaşımlarını yapabildiği platform, diğer sosyal medya platformlarındaki birçok özelliği aynı çatı altında buluşturuyor.

WHATSAPP

2 milyar kullanıcıyla dünyanın en çok tercih edilen anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, anlık mesajlaşmanın yanı sıra sesli ve görüntülü görüşme imkanı da sağlıyor.

BiP

Tüm iletişimin şifreli bir şekilde taşındığı BiP’in verileri, Türkiye’deki veri merkezlerinde tutuluyor. Uygulama, Whatsapp’la ilgili gelişmelerin ardından Türkiye’deki kullanıcılardan yoğun ilgi görmüştü.

SIGNAL

“Gizliliğe merhaba de” sloganıyla 2014 yılında kullanıma sunulan mesajlaşma servisi Signal, anlık mesajlaşma programlarının sunduğu sesli, görüntülü görüşme gibi birçok özelliği bünyesinde barındırıyor.

TELEGRAM

Uçtan uca şifreleme gibi birçok özelliği bünyesinde barındıran uygulama, diğer mesajlaşma programlarından farklı olarak binlerce kişinin katılabildiği grupların oluşturulmasına imkan sağlıyor. Uygulamanın 500 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor.

Hakkında Buket A

Bu yaziya da bakabilirisiniz

İP KAMERA SEÇİMİ VE KURULUMU 360

360 derece kamera kurulumu, son zamanlarda popülerlik kazanan ve çeşitli alanlarda kullanılan bir teknolojidir. Bu kameralar, çevrenizdeki her şeyi 360 derece görüntüleyebilme özelliğine sahiptir, bu da izleyicilere etkileyici ve immersif deneyimler sunar. Efsanebilgi.com İster bir etkinlikte, ister turistik bir mekânda veya bir eğitim ortamında olsun, 360 derece kameraların kullanımı oldukça yaygın hale gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir