Anasayfa / Sağlık / Aile Hekimi Göz Damlası Yazabilir mi?
Göz Damlası Nasıl Kullanılır ?
Göz Damlası Nasıl Kullanılır ?

Aile Hekimi Göz Damlası Yazabilir mi?

Sağlık, insanların uzun ve kaliteli bir yaşam sürmeleri için hayati öneme sahiptir. Ancak bazen beklenmedik sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Göz sağlığı da son derece önemlidir ve farklı göz hastalıkları durumunda göz ilaçları veya damlaları kullanılması gerekebilir. Bu noktada en merak edilen sorulardan biri de bu ilaçların aile hekimleri tarafından reçete edilip edilemeyeceğidir. Bu makalede, göz ilaçlarının aile hekimleri tarafından reçete edilip edilemeyeceği hakkında güncel bilgiler verilecektir.


1. Aile Hekimi Göz Damlası Yazabilir mi?
2 .Göz İlacı Aile Hekimi Tarafından Yazılabilir mi?
3. Aile Hekimi Randevusuz Muayene Edilir mi?
4 .Sağlık Ocağında Hangi Testler Yapılır?
5 .Aile Hekimi Göz Muayenesi Yapabilir mi?


Aile Hekimi Göz Damlası Yazabilir mi?
Aile hekiminin göz damlası yazıp yazamayacağına dair net bir cevap hayır şeklindedir. Yasal mevzuata göre, aile hekimleri göz damlası reçetesi yazamazlar. Ne sebeple olursa olsun, aile hekimleri göz damlası reçetesi verse bile, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmaz. Göz damlası reçetesi yetkisi sadece uzman göz hekimlerine aittir. Diğer doktorlar bu yetkiye sahip değildir.

Göz İlacı Aile Hekimi Tarafından Yazılabilir mi?
Göz ilacı aile hekimi tarafından reçete edilebilir mi sorusuyla ilgileniyorsanız, aile hekimlerinin göz muayenesi yapamadığı ve bu alanda uzmanlaşmadığı için göz ilacı reçete etme yetkisinin bulunmadığını bilmelisiniz. Tüm göz ilaçlarını aile hekimleri reçete edemez. Ancak, göze fayda sağlayan Lutein gibi vitaminler bulunmaktadır. Bunları aile hekimleri reçete edebilir, ancak SGK bunu karşılamaz. Bu konuda kurallar açık ve nettir. Göz, yanlış bir tedavi sonrası körlük riski gibi son derece riskli bir organdır ve bu nedenle aile hekimlerine bu yetki verilmemiştir.

Hakkında admin

Bu yaziya da bakabilirisiniz

Türkiye’nin Temas İzleyicileri Koronavirüs Yakalama Yarışında

Koruyucu kıyafetli iki sağlık görevlisi, Ankara’nın merkezindeki ıssız bir sokakta bir arabadan fırladı ve biri …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir