Anasayfa / Blog / Covid-19’dan Sonra Hangi Ülkeler Daha Önce Toparlanacak
Seattle şehri ve Space Needle, Washington, ABD

Covid-19’dan Sonra Hangi Ülkeler Daha Önce Toparlanacak

Uzmanlar, Covid-19 virüsü sonrasında iyileşmenin nasıl görünebileceğini ve hangi ülkelerin en iyi geri dönmeyi beklediğini değerlendirmeye başladılar.

Covid-19 salgını, dünya genelindeki ülkeler artan enfeksiyonlarla savaştıkça, geniş kapsamlı sosyal mesafeli stratejiler uyguladıkları ve piyasaları istikrara kavuşturmak için erken mali müdahaleleri denediğinden, küresel ekonomiye eşi görülmemiş miktarda belirsizlik getirdi.

Acil sağlık krizini yönetmek ekonomik istikrar için hayati ve gerekli olmakla birlikte, uzmanlar virüs bulunduğunda bir iyileşmenin nasıl görünebileceğini ve hangi ülkelerin en iyi şekilde toparlanacağını değerlendirmeye başladılar.

Bunu daha iyi anlamak için, siyasi istikrar, kurumsal yönetim, risk ortamı ve tedarik zinciri lojistiği ve şeffaflık gibi faktörlere dayanarak 130 ülkede iş ortamının esnekliğini sıralayan sigorta şirketi FM Global tarafından 2019 Küresel Esneklik Endeksi’ne döndük . Bu sıralamaları ülkelerinin virüse karşı ilk tepkisi ile eşleştirerek, kriz boyunca istikrar ve dayanıklılığı koruma olasılığı yüksek olan ulusları belirledik.

Bu yerlerdeki sakinlerle ve uzmanlarla şu anda nasıl başa çıktıklarını ve yakın gelecekte ne bekleyebileceklerini anlamak için konuşuldu.

2019 Küresel Dayanıklılık Endeksi’ne göre en esnek 10 ülke:

1. Norveç
2. Danimarka
3. İsviçre
4. Almanya
5. Finlandiya
6. İsveç
7. Lüksemburg
8. Avusturya
9. ABD
10. İngiltere

Tüm listeye buradan bakın

Danimarka

Endekste ikinci sırada yer alan Danimarka, tedarik zinciri takibi ve düşük hükümet yolsuzluğu nedeniyle yüksek puan aldı. Ülke aynı zamanda virüsün yayılması ışığında sosyal mesafeli tedbirler alınması söz konusu olduğunda da hızla harekete geçti. 11 Mart’ta okulların ve zorunlu olmayan özel işletmelerin kapatıldığını duyurdu ve ülkenin sadece bir avuç olumlu vakası olduğu 14 Mart’ta sınırlarını yabancılara kapattı. Ancak hareketlerin zaten etkili olduğu kanıtlandı.

Renkli evleri, eski köprü ve nehir. Kopenhag, Danimarka, Avrupa

Kopenhag merkezli Pissup Tours’un yönetici ortağı Rasmus Aarup Christiansen, “Düzenli grip geçen yıla göre% 70 oranında düştü, bu da hükümetin attığı adımların etkinliğinin iyi bir göstergesi olmalı” dedi. “İlk başta şüpheliydim ama neredeyse tüm diğer ülkelerin Danimarka’dan kısa bir süre sonra nasıl benzer adımlar attığını (kilitlenmeler ve sınır kapanmaları gibi) görmek, hükümetin doğru şeyi yaptığı anlaşılıyor.”

”Çoğu insan, halk sağlığı uğruna fedakarlık yapmak için ahlaki bir görev hisseder.”

Otoriteye güvenme eğiliminde olan ve ortak bir amaç için birlikte durmaya istekli olan Danimarka kültürünün de önlemlerin etkinliği üzerinde bir etkisi olmuştur. “ Samfundssind ” kelimesi (kabaca “sivil duyu” ya da “sivil görev” anlamına gelmektedir) Danimarka’da hem sosyal hem de geleneksel medyada yeni bir terimdir ve çoğu insan halk sağlığı uğruna fedakarlık yapmak için ahlaki bir görev hisseder Dedi Aarup Christiansen. “Hiç kimse, her zamanki lükslerinden vazgeçmeyecekleri için yaşlıların yaşamlarını tehlikeye atmaktan sorumlu olmak istemez.”

Ancak bu, zorlukların olmadığı anlamına gelmez. Aarup Christiansen bizzat seyahat gelirlerinin düştüğünü gördü. 14 Mart’ta (işçi maaşlarının maliyetlerinin bir kısmını da kapsayan) açıklanan hükümet mali yardım paketlerini takdir etmesine rağmen, kurallar ve çıktılar henüz tam olarak tanımlanıp uygulamaya konarak daha fazla belirsizlik ve işten çıkarmaya yol açmıştır. Yine de, saatlik işçilerin ücretlerinin% 90’ını ve krizden etkilenen maaşlı işçilerin ücretlerinin% 75’ini ödemek gibi önlemler, ekonomiyi fırtınaya kadar “dondurup” dünyanın geri kalanı için bir model olarak selamlanıyor. Ancak modellik ucuz olmayacak; tedbirlerin toplam GSYİH’nın% 13’üne mal olması bekleniyor.

Burada bunun küresel bir kriz olduğu duygusu da var ve Danimarka’nın esnekliği şüphesiz dünyanın geri kalanının açık ticareti nasıl adapte ettiğine ve sürdürdüğüne bağlı olacaktır. Aarup Christiansen, “Danimarka daha ciddi sonuçlardan kaçarak göreceli bir avantaj elde edebilir” dedi. Aslında, Bloomberg raporuna göre, ülke şimdiye kadar çevreye dayalı olarak Paskalya’nın bazı kısıtlamalarını gevşetmekten bahsediyor . Aarup Christiansen, “Danimarka’nın gelişmiş ilaç sektörü bir avantaj sağlayabilir” dedi. “Ancak, başka ülkelerden acı çekmesi gerekiyorsa Danimarka’da gurur duymam daha iyi olur.”

Singapur

Singapur, güçlü ekonomisi, düşük politik riski, güçlü altyapısı ve anketteki düşük yolsuzluk nedeniyle endekste yüksek puan aldı ve genel dayanıklılık sıralamasında 21 numaraya çıktı. Ülke ayrıca virüse engel olmak için hızlı bir şekilde hareket etti ve pandemide en düz çizgilerden birine sahipti.

Singapur şehir merkezinin havadan görünümü. Asya’da finans akıllı şehir, finans bölgesi ve iş merkezleri. Gökdelen ve geceleri ışıldayan yüksek binalar.

Veri analizi platformu Konigle için çalışan yerleşik Konstanz Tan, “Hükümetimize, bu krizle mücadele etmek için attığı her adım konusunda nispeten şeffaf olan büyük bir güven duyuyoruz” dedi. “Genel bir kural olarak, hükümet bir şeyi zorlarsa, biz buna uyarız.” Kanal Haber Asya’nın 21 Mart tarihli raporuna göre , hâlâ kural koyucular var ve ülke ihlal edenler için pasaport ve iş pasolarını eline aldı . Tan, “Ama bir bütün olarak birlikte çalışıyoruz ve toplumsal huzursuzluk, sokaklarda ölen insanlar veya ekonomik istikrarsızlık konusunda endişelenmemize gerek yok” dedi.

Küçük bir ülke olarak, Singapur dünyanın geri kalanının en başarılı ribaunda kavuşmasına bağlıdır, ancak sakinler genellikle burada geleceğin gücüne inanmaktadır. Yerli Justin Fong, “İnsanlar gibi, her yerde olduğu gibi, bu hayatta kalmak herkesi daha dayanıklı hale getirecektir” dedi. “Kesin olan bir şey, bu Singapurlular için iyi olacak teknolojinin benimsenmesini zorladı.” Konigle gibi birçok işletme hızlı bir şekilde evden çalışma politikaları uyguladı ve hükümet , birçok sakinin indirdiği virüsü izlemeye yardımcı olmak için Trace Together uygulamasını yayınladı.

Amerika Birleşik Devletleri

ABD’nin geniş coğrafi ayak izini yakalamak için endeks ülkeyi Batı, Orta ve Doğu bölgelere ayırıyor, ancak bir bütün olarak ABD düşük riskli iş ortamı ve güçlü tedarik zinciri.


New York’un finans bölgesinde alacakaranlıkta Cityscape.

Virüsü bulundurmak, New York gibi büyük metropol alanlarında zorlu olduğunu kanıtladı ve özellikle restoran ve perakende işçilere ve diğer işletmelere çarpan ABD devletlerinin yarısından fazlasının zorunlu kapatılması nedeniyle işsizlik tarihi seviyelere sıçradı. yaya trafiğine dayanan. Ancak ABD hükümeti, ekonomiyi istikrara kavuşturmak için teşvik önlemlerini geçmek için hızla harekete geçti ve ülkenin başka yerlerinde yürürlüğe giren ve etkisi olduğu görülen sosyal uzaklaştırma stratejileri, virüsün genel etkisini azaltmalı ve daha hızlı bir ekonomik iyileşme sağlayacak.

Goldman Sachs ve Morgan Stanley gibi finansal kurumlar , görülmemiş olumsuz etkilerin (halihazırda görüldüğü gibi) ancak yılın ilerleyen çeyreğinde nispeten hızlı bir toparlanma ile “V şeklinde” durgunluk ve toparlanmayı öngörüyor ; McKinsey gibi danışmanlar , halk sağlığı önlemlerinin başarılı bir şekilde uygulanmasına (yerinde kilitlenmeler gibi) ve zaten açıklanmış olan 2$’lık teşvik paketi gibi politika müdahalelerine, muhtemelen ilki hakkında daha ölçülü, ancak yine de iyimser bir görüş alıyorlar. birçok. ABD, küresel GSYİH’nın yaklaşık dörtte birini temsil eden dünya ekonomisi için de kritik öneme sahiptir ve küresel ekonominin toparlanması, ABD’nin ücretlerine bağlıdır.

”Para, mal, hizmet, emek ve fikirlerin mümkün olduğunca serbestçe akmasını istiyoruz.”

“Genel olarak konuşursak, ABD ekonomisi büyük şoklardan ve potansiyel uzun vadeli değişimlerden kurtulmak için dünyanın geri kalanından daha iyi durumda. Nüfus, daha fazla hareketlilik ile dünyanın geri kalanından ortalama olarak daha gençtir ve iş gücü piyasası kısıtlamaları genellikle daha hafiftir, bu nedenle daha fazla iş gücü yeniden tahsis edilmesini kolaylaştırmaktadır ”diyor Notre Dame Üniversitesi ekonomi profesörü Eric Sims. “Daha acil olarak, ABD’deki Federal Rezerv ve İngiltere’deki İngiltere Bankası (ikisi de henüz negatif politika faizlerine gitmemiş) parasal konaklama sağlamak için dünyadaki diğer merkez bankalarından biraz daha fazla alana sahip. ECB veya Japonya Merkez Bankası. ”

ABD’nin toparlanmasını daha da artırmak için cumhurbaşkanlığı yönetimi , ülkeyi daha az etkilenen bölgelere bölmeyi ve normal ekonomik faaliyetin tekrarlanmasına izin vermeyi önerdi . Kâr amacı gütmeyen bir akademik düşünce kuruluşu olan Amerikan Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü’nün araştırma görevlisi Peter C Earle, “Bu tedbirlerin eninde sonunda güçlü toparlanma koşullarını belirleme yolunda çok yol alacağını düşünüyorum” dedi. “Para, mal, hizmet, emek ve fikirlerin sadece yurtiçinde değil uluslararası düzeyde de olabildiğince serbestçe akmasını istiyoruz.”

ABD’nin evrensel sağlık hizmeti eksikliği, ülkenin krizle başa çıkma yeteneğine ve gelecekteki esneklik için ele alınması gereken bir eleştiridir. “Sanırım sonunda virüs bulunduktan sonra dünya daha da güçlenebiliyor ve ABD’nin de yapabileceğine inanıyorum. Ama her şey öğrendiğimiz derslere bağlı, ”diyor Rutgers Yönetim ve Çalışma İlişkileri Okulu’nda iktisatçı ve emek tarihçisi Michael Merrill. “Sadece bir ay önce norm olan ticari olarak yoğun, birbirine bağlı, yüksek ağlara sahip toplumlara dönecek olursak, yeni halk sağlığı formlarına yatırım yapmak ve sürdürülebilir sosyal koruma ve kurumsal dayanıklılık formları yaratmak zorunda kalacağız.”

Ruanda

Ruanda hükümetinin durumu kendi ülkemizdekinden daha iyi idare edeceğinden emin olduk

Kurumsal yönetişimdeki son gelişmeler nedeniyle, Ruanda son yıllarda endekste en büyük sıçramaları gerçekleştirerek, dünyanın en dirençli 77’nci (ve Afrika’nın dördüncü en yüksek) seviyesi olan 35 sıraya yükseldi. En önemlisi, 2019 yılında komşu Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nden bir salgının ardından ülke sınırlarından Ebola’yı başarılı bir şekilde içerdiğinden, bu tür krizlerden geri dönmek özellikle iyi görünüyor. Evrensel sağlık hizmetleri, tıbbi malzeme dağıtımı dronlar ve termometre kontrolleri sınırlarında bulunan Ruanda, özellikle bölgedeki diğer ülkelerle karşılaştırıldığında kriz boyunca istikrarı koruyacak donanıma sahip.

Baobab Danışmanlık dijital içerik küratörü ve Afrika Liderlik Üniversitesi öğrencisi Garnett Achieng, “Benim gibi birçok yabancı öğrenci geride kaldı, çünkü Ruanda hükümetinin durumu ülkemizden daha iyi idare edeceğinden emindik” dedi. Kigali’de yaşıyor ve aslen Kenya’dan. “Yabancı Afrikalı öğrenciler arasında tek endişe, ailemizin evimizde olduğumuz durumun aynı olmadığını bilerek geliyor.”


Erozyonla mücadele etmek ve Ruanda’daki tepelerin dik yamaçlarında tarımsal verimliliği arttırmak için teraslar inşa edilmiş ve restore edilmiştir. Bu teraslar, ülkenin kuzeybatısındaki eski Gishwati orman alanı olan Nyabihu bölgesinde inşa edilmiştir. Arka planda köyler tepelere tünemiş.

Ruanda, Sahra altı Afrika’da tam bir kilitlenme uygulayan ilk ülkeydi ve halihazırda ülkenin en savunmasız durumlarına kapıdan kapıya ücretsiz yiyecek dağıtıyor . Ruanda birçok uluslararası konferans ve sergi için popüler bir yer olduğu için turizmin sertleşmesi beklenirken, Achieng ülkenin virüse nispeten az kayıp vereceğinden umut ediyor ve hızlı bir şekilde iyileşmek için iyi bir konuma sahip.

Yeni Zelanda

Endekste en dirençli 12. sırada yer alan Yeni Zelanda, kurumsal yönetim ve tedarik zincirinde özellikle yüksek puanlar aldı. Ülke, 19 Mart’ta sınırlarını uluslararası gezginlere kapatarak ve 25 Mart’ta iş için gerekli olmayan bir kilitlemeyi yürüterek virüsün yayılmasını da içerecek şekilde hızla hareket edebildi.

”Yeni Zelanda ailesi olarak oturup kim olmak istediğimize karar verme zamanı geldi.”

“ Bir ada ülkesi olarak, ana enfeksiyon kaynağı olan sınırlarımızı kontrol etmek daha kolay. Etkili sınırların kapatılması mantıklı ”diyor Auckland Sense Partners danışmanı ekonomisti Auckland’da yaşayan Shamubeel Eaqub. “Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, Yeni Zelanda’daki yanıt cesur ve belirleyiciydi.” Guardian raporuna göre , bazı epidemiyologlar bunun birkaç “normal” ülkeden biri olma potansiyeline sahip olduğunu düşündükleri için önlemler karşılığını veriyor ve önümüzdeki haftalarda önlemler güçlü kalıyorsa tüm vakaları ortadan kaldırıyor.

Turizm ve ihracatın ekonominin büyük bir kısmı ile Yeni Zelanda yakın vadede ekonomisiyle bazı mücadelelerle karşılaşacak, ancak bunun kötü bir şey olması gerekmiyor. Otago Politeknik’te müfredat geliştirme direktörü Dunedin’de yaşayan Dunedin, “İzole edilerek yeniden kalibre etmek için zamanımız olacak” dedi. “Kampçıların ve sırt çantalı gezginlerin çevre üzerindeki etkisi hakkında konuşmaya başlamıştık ve bu bize gelen turist dolar dalgalarına karşı neyin önemli olduğunu tartmak için zaman veriyor.”

Mt. Aoraki (Mt. Cook), Yeni Zelanda

Genel olarak, ülke, düşük düzeyde devlet borcu ve faiz oranlarını düşük tutmaya yönelik niceliksel genişleme yapma kabiliyeti ile istikrarlı bir toparlanma için iyi bir konuma sahiptir. Eaqub, “Hem pandemi ile başa çıkmanın hem de toparlanmayı güçlendirmenin etkisini köreltmek için daha az kısıtlamamız var” dedi. “En önemlisi, Yeni Zelanda nispeten yüksek bir güven ülkesi olmaya devam ediyor. Bu, nesillerdeki en büyük sağlık ve ekonomik şoktan kurtulmak için güçlü bir temel olacaktır. ”

Bull, ülkenin daha güçlü çıkma olasılığının olduğunu kabul ediyor. “Aynı evde yaşayan bir aile gibi birbirinizi tanımalısınız” dedi. “Yeni Zelanda ailesi olarak oturup kim olmak istediğimize karar verme ve bizi daha güçlü ve daha iyi hale getirmek için bazı kararlar verme zamanımız geldi.”

Hakkında Efsane

Bu yaziya da bakabilirisiniz

Cv Hazırlarken Video Cv ile Sunmak

İşi almaya çalışmak, genellikle diğer iş başvuru sahiplerinden öne çıkmanızı gerektirir. Bu avantaja sahip olmak sizi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir