Anasayfa / Mobil / Apple ve Google’ın Covid-19 Kişi İzleme Teknolojisi Hazır

Apple ve Google’ın Covid-19 Kişi İzleme Teknolojisi Hazır

Bugün, Apple ve Google, covid-19 kişi izleme teknolojilerini dünya genelindeki kamu sağlığı kurumlarına (PHA) yayınlıyor. Şimdiye kadar, beş kıtadaki 22 ülke, PHA’ların kendi iletişim izleme uygulamalarını geliştirmelerine izin verecek olan API’yi talep etti.

Apple ve Google, birkaç hafta boyunca Pozlama Bildirimleri Sistemi API’sında işbirliği yapıyor. Planlandığı gibi API, telefonlar arasında anahtar alışverişi yapmak için Bluetooth’u kullanır. Bir kullanıcının covid-19 testi pozitif çıkarsa, iletişim kurdukları kişilere maruz kalma bildirimleri göndermek için API’yı kullanacak olan kişi izleme uygulamasını bilgilendirebilir. API konum verilerini toplamayacak veya kullanıcıları tanımlayamayacaktır.

Apple ve Google API’yı sağlıyor, ancak PHA’ların kendi kişi izleme uygulamalarını geliştirmeleri gerekecek. Evlat edinmeyi teşvik etmek ve parçalanmalardan kaçınmak amacıyla, API’nın kullanımı ülke başına bir uygulama ile sınırlandırılacaktır. Ancak bir ülke eyalet veya bölgesel bir yaklaşım seçmişse bir istisna olabilir. Alabama, Kuzey Dakota ve Güney Carolina dahil olmak üzere birkaç ABD eyaleti, API’yi kendi uygulamaları için kullanmayı planlıyor.

22 ülke API’yı istemiş olsa da, bunların hepsi onu kullanacakları anlamına gelmez. İngiltere , Apple-Google modelini kullanmayacağını ve Avustralya gibi ülkelerin kendi çözümlerini zaten sunduğunu söyledi . Yine de, Apple ve Google önümüzdeki haftalarda daha fazla ülkenin API istemesini bekliyor ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO), kendi yöntemlerini oluşturmayan ülkeler için bir iletişim izleme uygulaması yayınlayacağını söyledi.

Sonunda, Apple bugün piyasaya sürülen iOS 13.5’e maruz kalma bildirimi işlevselliği eklediğinden, cihazları kullanan API ve iOS uygulamalarıyla çalışmalıdır. Google bugün bir Play Hizmetleri güncellemesi sunuyor, bu nedenle 6.0 ve sonraki sürümleri çalıştıran Android cihazlarda uyumlu olacak.

Daha önce bildirildiği gibi , API kullanan PHA’lar yalnızca covid-19 kişi izleme için teknolojiyi kullanmayı kabul etmelidir. Kullanıcılar, uygulama API’sini kullanmadan önce ve olumlu bir test sonucunu paylaşmadan önce onay vermelidir. Kullanıcılar ayrıca pozlama bildirimlerini açabilir ve kapatabilir. Uygulamaların konum verilerine erişim talep edemez ve hedefli reklamcılık gibi şeyler için kullanıcı verilerini kullanmasına izin verilmez.

API, PHA’ların bir maruz kalma olayını neyin oluşturduğunu tanımlamasına ve iletim riski faktörlerini belirlemesine izin verecektir. Örneğin, bir PHA birkaç dakika boyunca maruz kalırsanız (örneğin, toplu taşıma araçlarında) maruz kalma bildirimleri göndermeye karar verebilir, ancak birkaç saniye boyunca maruz kaldığınızda (kaldırımda yanınızdan birisini geçerken) maruz kalma bildirimleri göndermeye karar vermeyebilir. 

Kullanıcı gizliliğini korumak için uygulanan önlemlere rağmen, Bluetooth ile ilişkili tüm meta veriler şifrelenecektir. API ve kişi izleme uygulamaları gizlilikle ilgili endişeleri artıracaktır . Yine de, gerçekten etkili olabilmek için, yaygın bir şekilde benimsenmeleri gerekecektir .

Hakkında Efsane

Bu yaziya da bakabilirisiniz

En İyi Mobil Görüntülü Sohbet Uygulamaları

Devam eden pandemi ile insanlar sanal iletişim yollarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyorlar. İnsanların hem …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir