Anasayfa / Oyun / Riot’un Yeni Oyunu Valorant Esporcuları Topluyor

Riot’un Yeni Oyunu Valorant Esporcuları Topluyor

Riot Games’in yeni fps nişancı oyunu Valorant henüz piyasaya çıkmadan çok fazla ilgi çekmişti. League Of Legends’le çok büyük kitlelere ulaşan ve esporda ilk akla gelen Riot Games yine büyük başarılara imza atıyor. Owerwatch ve Fortnite’daki en büyük isimlerin bazıları Valorant’a geçiş yapıyor.

Dün Overwatch esporunun MVP’si Jay “sinatraa” Won, söylentileri doğruladı ve San Francisco Shock ile yılda 150.000 dolarlık anlaşmasını Riot Games’in yeni oyunu Valorant’ta profesyonel bir kariyer için terk ettiğini açıkladı . Riot için büyük bir anlaşma, Overwatch’ın arkasındaki geliştirici Blizzard için bir darbe ve benzer hareketlerin en sonuncusu.

Bir oyun stüdyosunun ne kadar büyük olduğu önemli değil, yeni bir sürüm için ivme kazandırmak ve onu sürdürmek çok zor olabilir. Covid-19 salgını bazı A takım oyunlarının ve battle royale güncellemelerinin geri itilmesine neden oldu. Bununla birlikte, Riot Games bu algılanan durgunluktan, birçok üst düzey espor uzmanının, tamamen serbest bırakılmadan önce oyuna geleceklerini taahhüt ettikleri noktaya kadar yatırım yaptı.

Aslında, genel beta başlamadan önce bile, Valorant’ın Fortnite oyuncusu Jake “Poach” Brumleve ve CS: GO yıldızı Braxton “Swag” Pierce şeklinde bazı darbeleri vardı. Valorant’ın genel beta sürümünün başladığı 3 Nisan’dan sonra işler hızlandı . Sadece iki gün sonra, Harrison “Psalm” Chang rekabetçi Fortnite’den ayrıldığını ve “oyun tarihinde en süslü rakip” olma hedefine bağlılığını değiştirdiğini açıkladı . Kesinlikle yüce bir hedef, ama Chang’ın ciddi esport soyağacı var: 2019 Fortnite Dünya Kupası Finalleri’nde solo yarışmayı ikincilikle bitirdi ve bu süreçte 1.8 milyon dolar kazandı.

Twitch kanallarının sayıları yeni zirvelere itmeye devam ettikçe , Kuzey Amerika Overwatch oyuncusu Jay “sinatraa” Won geçiş planlarını sonlandırıyordu. Won, 28 Nisan’da takımdan ayrıldığını, Valorant’ta profesyonel bir kariyer için Overwatch Ligi Büyük Finalleri’ni espor takımı Sentinels’in bir flama üyesi olarak kazanmasına yardımcı olduğunu açıkladı . Won’un gelecekteki takım arkadaşlarından ikisi, Shahzeb “ShahZaM” Khan ve Hunter “SicK” Mims, eski CS: 2014’e kadar uzanan kariyerleri olan ve profesyonel bir yaş olan GO profesyonelleri.

Twitlonger’ın bir yazısında Won, Overwatch için ”düz bir kayıp tutkusu” olduğunu açıkladı ve kahraman kilidinde ve yasaklarında yapılan son değişikliklerin veya sıralama maçları yapma arzusuyla sonuçlandığını belirtti. Basitçe söylemek gerekirse, yakında dört yaşında olacak olan oyun artık eğlenceli değildi. Birkaç hafta önce aynı yolda yürüyen popüler Twitch yayıncısı Gale Adelade ve John “Wanted” Lin’in paylaştığı duyguları yansıtıyor . 

Yeni atıcılar geldikçe, yüksek profilli oyuncular, özellikle yayıncılar yeni oyunlarda şanslarını denemek yaygındır. Bir başlıktaki kafalara tıklamakta iyiyseniz, bu beceriler başka bir başlığa dönüşecektir. Ayrıca, yeni oyunlara ilgi genellikle başka bir yerde yaylalanmış olabilecek yeni bir kitleyi yönlendirebilir.

Hatta bazı eski profesyonel Fortnite oyuncularının belirttiği gibi, bir zamanlar oyuncuların sıradan oyuncu tabanına daha iyi uyum sağlamak için kenara bırakılan oyunların rekabetçi yönleri olabilir . Blizzard, Overwatch 2’nin durgun bir franchise’a biraz tazelik getireceğini umuyor , ancak emekli profesyonellerin ilgisinin olmaması bunun olacağını göstermiyor.

Görünüşe göre, önemli espor kişilikleri, neredeyse bir aydır olan bir oyunda bilinmeyen bir gelecek için, önem kazanmalarına yardımcı olan oyunlarda büyük miktarlarda para harcıyorlar. Riot Games bu konuda uzun ve sert düşünmüş görünüyor. 

Valorant pazarlama müdürü Nikki Lewis, ”Kapalı beta sırasında Valorant’ı yayınlamak için herhangi bir flama ödemedik.” dedi . “Hedefimiz bir topluluğu yıllarca, hatta on yıllarca sürdürmek ve böylece oyuncular ile uzun süreli bir ilişki kurmak, çalıştıkları işleri destekleyebileceğimiz değerli şeyler aramak için çabalarımız var.

İş ortakları ayrıca oyun içi avantajlar, geliştiricilere erişim, promosyon desteği ve yeni oyun içi güncellemeleri sergilemek için özel fırsatlarla ödüllendirilecek. Blizzard tarafından kullanılan modelle benzer bir model, ancak yepyeni bir başlığa neredeyse kesinlikle güven veren bir model.

Valorant e-sporlarına gelince , Riot bunun oyuncular, turnuva organizatörleri, içerik yaratıcıları ve geliştiricilerle ”ortaklıkla” üzerine odaklandığını doğruladı. Bunun bir kısmı, çevrimiçi izleyicileri ve TV yayınlarını yasaklama ve kazançlarda 10.000 dolarlık bir sınırlama da dahil olmak üzere daha küçük etkinliklerin nasıl belirlenebileceğini gösteren Topluluk Rekabet Kuralları’nın yayınlanmasını içerir.

Ödülleri maç başına 50.000 $ ve yılda 200.000 $ ile sınırlayan orta büyüklükteki turnuvalar, ESL veya Dreamhack davetiyesi gibi önemli etkinliklerin yanı sıra Riot’un kendi espor turnuva programına da girebilir. 

Oyuncuların dikkatini çekmek için her zaman başka oyunlar olacak ve bir sonraki isabeti yapmak isteyen şirketler olacak. Overwatch 2 muhtemelen bu yıl piyasaya sürülecek ve hikaye misyonları ve yeni çok oyunculu oyun modları ile 50 milyondan fazla oyuncuyu çeken çekirdek oyun üzerine inşa edeceğine söz veriyor. Riot’un erken momentumunu koruyabilmesi ve yeni atıcısını izleyiciler için heyecan verici ve oyuncular için karlı bir şeye hızlı bir şekilde inşa edebilmesi için hızlı hareket etmesi gerekecek.

Riot bunu daha önce görmüş ve yapmıştı. League of Legends olan büyük başarıdan elde edilen tüm deneyimlere dayanabilirse , olması gerektiği kadar zor olmayabilir.

Hakkında Efsane

Bu yaziya da bakabilirisiniz

Amazon’un ‘Yeni Dünya’ MMO’su Tekrar Ertelendi

Amazon bir zamanlar yaşanan sömürgeyi ele aldığı çevrimiçi RPG yeni oyunu Yeni Dünya’yı piyasa sürmeyi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir