Anasayfa / Sağlık / Türkiye’nin Temas İzleyicileri Koronavirüs Yakalama Yarışında

Türkiye’nin Temas İzleyicileri Koronavirüs Yakalama Yarışında

Koruyucu kıyafetli iki sağlık görevlisi, Ankara’nın merkezindeki ıssız bir sokakta bir arabadan fırladı ve biri tıbbi ekipman, diğeri evrak taşıyan iki görevli bir binanın içine aceleyle girdi.

Yaklaşık 15 dakika sonra, bir sonraki randevularına geçtiler, enfekte oldukları tespit edilen kişilerin temaslarını izleyerek koronavirüs pandemisini kökten çözmek için Türkiye çapında konuşlandırılan yaklaşık 6.000 ekipten biri.

Dünyadaki Covid-19 enfeksiyonlarındaki en hızlı büyümenin bir kısmını kaydeden sağlık yetkilileri, Türkiye’deki salgının ilk vakanın onaylanmasından yaklaşık altı hafta sonra bir platoya çarptığını söylüyor. 3.336 ölüm oranı diğer çok fazla etkilenen 12 ülkeden daha düşük.

Sağlık bakanlığının Cumartesi günkü verilerine göre, günlük ölüm sayısı 10 günden fazla bir süredir aşağı yönlü bir seyir izliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülkenin temas izleme çabalarının yanı sıra, insanların virüsün önüne geçmek için büyük ölçüde gönüllü olarak evde kalma ve sosyal mesafe tedbirlerine uymalarının da etkisi olduğuna inanıyor.

Türkiye, temas izleme uygulamasıyla ölümleri 250’nin altında sınırlayan Güney Kore’nin aksine, yoğun emek gösteren bir yaklaşım benimsedi.

Koca Çarşamba günü, iki veya üç sağlık görevlisininden oluşan gruplarla yaklaşık 5.800 ekibinin koronavirüs hastalarıyla temas halinde olan 468.390 kişiyi tespit ettiğini söyledi. Bunların yaklaşık %99’una ulaşıldığını ve sağlık yetkilileri tarafından düzenli olarak izlendiğini söyledi.

Başkent Ankara’da bir koordinasyon merkezi saha ziyaretlerini ve takip çağrılarını telefonla denetlemekte. İki grup şehir genelinde vakaları belirlemek, test etmek ve raporlamak için işbirliği yapıyor.

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Vekili Ayşe Çiğdem Şimşek, “Bir hane halkı ortalama dört ila beş kişi olduğu ve işyerinin eklenmesiyle birlikte, aynı anda 200 kişiyi izlediğimiz durumlar oldu” dedi.

Sistem kapsamında, ekiplere bir covid-19 hastalarının temaslarına semptomları olmasa bile 14 gün boyunca evde kalmalarını söylemekle görevlendirildi.

Daha sonra diğer ekiplere uygunluğu sağlamak ve sağlıklarını kontrol etmek için günlük olarak onları çağırmaları istendi. Semptomları bildirirlerse, hastanedeki testlere örnek vermek için başka bir ziyarette bulunurlar, Ankara’daki bir halk sağlığı doktoru ve uzaktan izleme ekibinin koordinatörü Kerime Altunay, verdiği demeçte; sistem, Türkiye’nin daha önceki kızamık ve grip salgınlarını incelemek için yıllardır kullandığı bir yöntemle büyüdü. İfadelerini kullandı.

Ancak test, ilk vakanın onaylandığı gün başlatılırken (11 Mart) uygulanması biraz zaman aldı. Başlangıçta Ankara, Amerika Birleşik Devletleri’ne test kitleri gönderdi, ancak o zamandan beri testi hızlandırdı.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye, 83 milyonluk nüfusu ile günde 30.000-40.000 test yapıyor.

Okullar derhal kapatıldı ve zorunlu olmayan mağaza ve fabrikaların kapatılması ve hafta sonları zorunlu sıkağa çıkma yasakları da dahil olmak üzere diğer önlemler durumu bu aşamalara getirildi.

Yasaklar, Güney Kore’den daha katı ancak İspanya veya İtalya gibi bazı Avrupa ülkelerinden daha az katıydı.

ÖLÜM ÜCRETİ

Türk Sağlık Derneği (TTB) başkanı Sinan Adıyaman, salgının başlarında yeterli test yapılmadığını söyledi. TTB, uzmanların diğer ülkeler için yaptığı gibi ölüm oranını da sorguladı ve hükümetin, pozitif test etmemiş olsalar bile covid-19 semptomlarıyla ölenleri dahil etmesini istediğini söyledi.

Hükümet, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenen raporlama standartlarına uygun olduğunu söyledi

Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye ofisi başkanı Irshad Shaikh, verdiği demeçte, yeni vakalardaki son düşüş eğilimi, Türkiye’nin test metodolojisinin güçlü olduğunu ve test sayısının yeterli olduğunu gösterdi. Yetkili, temas takibinin, teyit edilen vakalarla temas eden insanların çoğunu belirleyerek Türkiye’deki yayılmanın azaltılmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Shaikh, Türkiye’nin otopsi sırasında hastane dışında ölen şüpheli vakalarda testler yaptığını ve başlangıçta negatif olan şüpheli vakalarda testleri tekrarladığını ve bu da ölümlerin raporlanmasındaki olası hata sayısını çok küçük hale getirdiğini söyledi.

Koca, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınının zirvede olduğunu ve düşeceğini, temas takibinin hüküm sürmediğinden emin olmaya devam edeceğini söyledi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Bölüm Başkanı Mustafa Necmi İlhan, İtalya gibi en kötü etkilenen ülkelere benzeyen Türkiye’deki salgının ilk hızının korkuları tetiklediğini, ancak bu temas izleme işlemlerinin, enfeksiyon zincirinin kırılmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Türkiye ayrıca, hastaların diğer servislerden yoğun bakıma aktarımını ertelemenin kendine özgü uygulamasının, tıbbi ekipman ve personel gibi yoğun bakım kaynakları üzerindeki baskıyı hafifleterek ölüm oranının sınırlandırılmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Ankara, solunum güçlükleri göründüğünde entübasyon yerine yüksek akışlı oksijenin erken kullanımını ve hastalar daha şiddetli semptomlar geliştirmeden önce bir anti-sıtma ilacı olan hidroksiklorokinin erken uygulanmasını vurguladı.

Hükümet bunun ölüm oranını düşürdüğünü ve iyileşme sürelerini kısalttığını söyledi.

On yıllardır süren jenerik bir ilaç olan hidroksiklorokin, ABD Başkanı Donald Trump ve diğerleri tarafından oldukça bulaşıcı solunum yolu hastalıkları için bir “oyun değiştirici” tedavisi olarak lanse edildi ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) covid-19’da acil durum olması halinde kullanılmasına izin verdi. Ancak bunun işe yaradığına dair henüz bilimsel bir kanıt yok.

Şu anda covid-19 için özel olarak onaylanmış bir ilaç veya aşı bulunmamaktadır.

Geçen hafta ABD FDA, anormal kalp ritimlerine ve tehlikeli derecede hızlı kalp hızına neden olabileceğini söyleyerek covid-19 hastalarında hidroksiklorokin kullanımına karşı uyarıda bulundu.

İlacın hastanın yaşına ve sağlığına bağlı olarak farklı dozlarda dikkatli bir şekilde uygulandığı söylendi. Yan etkileri olabilir, ancak şu ana kadar hiçbiri ortaya çıkmadı.

Hakkında Efsane

Bu yaziya da bakabilirisiniz

Göz Damlası Nasıl Kullanılır ?

Aile Hekimi Göz Damlası Yazabilir mi?

Sağlık, insanların uzun ve kaliteli bir yaşam sürmeleri için hayati öneme sahiptir. Ancak bazen beklenmedik sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Göz sağlığı da son derece önemlidir ve farklı göz hastalıkları durumunda göz ilaçları veya damlaları kullanılması gerekebilir. Bu noktada en merak edilen sorulardan biri de bu ilaçların aile hekimleri tarafından reçete edilip edilemeyeceğidir. Bu makalede, göz ilaçlarının aile hekimleri tarafından reçete edilip edilemeyeceği hakkında güncel bilgiler verilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir