Anasayfa / Genel / Ölen kişinin Kredi Borcu ?

Ölen kişinin Kredi Borcu ?

Herkes hayatında bir kerede olsa kredi çekmiştir.Kredi çekip borcu dururken, ölen birçok kişi vardır.Ölen kişinin borcu olduğu durumda ne olacağı da çoğu kişi tarafından merak edilmektedir.Gelin size bu konu hakkında merak ettiklerinizi yazının sonunda söyleyeyim.

Aslında çekilen her kredi de banka kendini garantiye alır.Kredi vermeden önce her kredi tutarında siz hayat sigortası yapar , sadece kredi çeken kişinin hayatı değil, borçları da sigortalanmaktadır.

Hayat sigortası yapıldığnda , ölen vefat eden kişinin kalan kredi borçları, sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Kredi çekerken ekstra masraf olarak görülen sigorta masrafı , bu durumda oldukça önemlidir ve zorunludur size kredi verirken sorulan bir durum değildir.

Sigorta masrafı herkes için aynı meblağda değildir. Kredi çeken bireyin yaşı da dahil olmak üzere birçok etken sigorta prim ücretini belirlemektedir.

Nadir bir durumda olsa, kredi çeken kişinin sigortası yoksa ne olur?

Eğer konut kredisi ,taşıt kredisi veya ihtiyaç kredisi çeken kişinin sigortası yoksa, borç ölen vefat eden kişinin mirasçıları tarafından ödenmektedir.

Hayat Sigortasının Olması Durumunda ne olur? ne yapmalıyız ?
Önceden de yazdığım gibi kredi çekilirken , hayat sigortası kişi için mecbur kılınmaktadır.Bankalar yaptırılmasını tercih etmektedir. Hayat sigortası konut, ihtiyaç veya araç kredisi olmaksızın yapılmaktadır. Kredi çeken kişi için de bu doğru bir tercihtir. Çünkü kredi çeken borçlunun ölmesi vefat etmesi durumunda tüm borçlar sigorta tarafından ödenmektedir.

Bazı istisnai durumlarda kredi çeken borçlu kişinin hayat sigortası olmasına rağmen, sigorta şirketi ödeme yapmaz! Bu durumlar Aşağıdaki gibidir.

Başlıca durumlar şunladır:

• Kredi çeken kişinin ölümünde intihar şüphesi yada bir kasıt bulunuyorsa sigorta ödeme yapmayı reddedebilir. Bu durumda otopsi yapılması istenmektedir.

• Kredi kullanan çeken alan kişi mevcut bir hastalığı olduğu halde bunu gizleyip poliçede belirtmemişse, sigorta şirketi kişinin ölümü sonrasında söz konusu hastalığı olduğunu tespit edip kanıtlarsa ödeme yapmayabilir.

Kredi Hayat Sigortası Olan Kişi Ölürse Ödenen Kredi Borcu Geri Alınabilir Mi?

Hayat sigortası olan kredi sahibinin tüm kredi borcu sigorta tarafından ödeneceğini öğrendik. Böyle bir durumda, kredi borcunun bir bölümünü ödemiş ve sonrasında ölmüş , vefat etmiş kişinin ödediği kredi miktarı mirasçılarına geri verilmektedir.

Fakat sigorta şirketlerinin sözleşmelere eklediği bazı maddelere dikkat etmek gerekir parayı geri ödemememek için, ödenen kredi tutarının bir kısmını ya da tamamını mirasçılara ödemeyi reddedebilmektedir.

Böyle bir vaziyetle karşılaştığınızda sözleşmeyi incelemesi ve yol göstermesi için bir hukukçudan veya avukatınızdan yardım alabilirsiniz.

Ödeme iadesini almak için vefat eden ölen kişinin borçlunun ölüm belgesi ile beraber veraset ilamında bulunan kişilerin bankaya başvurması gerekmektedir. Eğer sigorta bu durumda da ödeme yapmıyorsa yasal olarak hakkınızı arayabilirsiniz.

Hayat Sigortasının Olmaması Durumunda ne olur ?


Kredi çeken ve borçların tamamı ödenmeden vefat eden ölen kişinin hayat sigortası olmaması durumda, borçlarının varisleri tarafından ödenmesi gerekmektedir. Bunun sebebi miras dağıtımı borçlar için de geçerlidir. Ancak mirasçılar redd-i miras yaparak hem ölen kişinin mirasından hem de borçlarından vazgeçebilirler. Bu durumda yasal sorumluluk ortadan kalkmış olur.

Eğer kredi çekerken kişi kredi için kefil göstermişse ve borçlar kapanmadan vefat ettiyse, borçlar kefilden tahsil edilir.

Hakkında admin

Bu yaziya da bakabilirisiniz

E-Devlet Üzerinden Parsel Sorgulama

E-devlet üzerinden ada, arsa ve tapu parsel sorgulama, gayrimenkul alım-satım süreçlerinde hayati bir öneme sahip. Bu sorgulamalar, satın alınacak gayrimenkulün konumunu ve özelliklerini detaylı olarak öğrenmek için yapılır ve bu da alıcıların ve satıcıların işlemlerini güvenle gerçekleştirmelerini sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir