Anasayfa / Haber / İngiltere’de Yılda 1,2 Milyar Ton Malzeme Kullanılıyor

İngiltere’de Yılda 1,2 Milyar Ton Malzeme Kullanılıyor

BBC’nin çevre analisti Roger Harrabin’in yaptığı araştırmaya göre, İngiltere yılda 1.2 milyar ton malzeme kullanıyor, bu ülkedeki her bir kişi için 18.5 ton malzemeye eşdeğer. Kullanılan malzemeler arasında gıda, kereste ürünleri, metaller, inşaat malzemeleri, ve fosil yakıtlar bulunuyor.

Ekonomi için hayati önem taşıyorlar ancak rakamlar İngiltere’nin özellikle Çin’den ithalata giderek daha fazla bağımlı olduğunu gösteriyor. Bu malzemelerin neredeyse %80’i yurt dışından geliyor. Bu istatistikler önemlidir çünkü ithal edilerek gelen malzemelerin çevreden çıkarılması, tipik olarak fosil yakıtların yakılmasıyla üretilen büyük miktarda enerji kullanır.

TÜKETİM ARTIŞI

İngiltere, doğal dünyayı korumak ve iklim değişikliği ile mücadele etmek amacıyla malzeme tüketimini azaltmak için uluslararası anlaşmalara imza attı. Ancak bu anlaşmalara rağmen, rakamlar İngiltere’nin malzeme tüketiminin hafifçe değil, biraz arttığını gösteriyor. Dahası, Birleşik Krallık’ta üretilen malzeme miktarı, kullanılan toplamın beşte birinden biraz daha fazlasına düştü.

Bu, Çin’den ve kullanılan malzemenin büyük çoğunluğunu sağladığını ve diğer gelişmekte olan ülkelerden de daha fazlasının gönderildiği anlamına geliyor. Bu ülkeler İngiltere’nin ihtiyaçlarını karşılarken ortaya çıkan karbon emisyonları nedeniyle suçlanmaya itiraz ediyor.

Rakamlar, İngiltere’nin maddi ayak izinin şimdi 1990’da olduğundan %30 daha yüksek olduğunu gösteriyor.

İNGİLTERE’NİN GERİ DÖNÜŞÜMÜ GERÇEKTEN NEREYE GİDİYOR

Kısmen, Birleşik Krallık’ın çevre baskılarını diğer ülkelere ”dış kaynak” sağladığını söyleyen Leeds Üniversitesi tarafından derlenmiştir.

Leeds’ten Profesör John Barret, hükümetin CO2 emisyonlarını azaltmak istiyorsa İngiltere’ye kaynak akışını azaltmaya odaklanması gerektiğini söyledi. Bunun endüstrinin enerji tasarrufu yapmasına yardımcı olmaktan daha ucuz ve daha etkili olacağını söyledi.

BBC’ye göre, ”Kaynak verimliliği iyileştirmeleri, endüstriyel enerji verimliliği önlemlerinin iki katı kadar daha etkili ancak Birleşik Krallık hükümet fonlarının çoğu endüstriyel enerji verimliliğini hedefliyor.” dedi.

Hakkında Efsane

Bu yaziya da bakabilirisiniz

E-Devlet Üzerinden Parsel Sorgulama

E-devlet üzerinden ada, arsa ve tapu parsel sorgulama, gayrimenkul alım-satım süreçlerinde hayati bir öneme sahip. Bu sorgulamalar, satın alınacak gayrimenkulün konumunu ve özelliklerini detaylı olarak öğrenmek için yapılır ve bu da alıcıların ve satıcıların işlemlerini güvenle gerçekleştirmelerini sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir