Anasayfa / Mobil / Apple, İOS14’te Ana Ekrana Widget Ekliyor

Apple, İOS14’te Ana Ekrana Widget Ekliyor

Apple, çevrimiçi olarak yaptığı WWDC2020 etkinliğinde beklendiği gibi bir Apple ve sonbahar gibi gelmesi beklenen İOS14’ü tanıttı.

iPhone’un ekranı İOS4’ten bu yana, 13 yıldır sadece uygulama klosörlerine ait. Sonunda bu ana ekran yeni gelecek olan İOS14’le beraber değişiyor. Çünkü Apple içeriğinizi görüntülemek ve ana ekranı daha kullanışlı hale getirmek için birkaç yeni yol ekliyor. Uygulama Kitaplığı adı verilen bir şeyle başlayan ana ekran teması, uygulamalarınızın nerede depolandığını bulmayı çok daha kolay hale getiriyor. Uygulamalar otomatik olarak kategorilere göre gruplandırılarak otomatik klasör oluşturuyor.

İOS14’te gelecek otomatik uygulama klosörü

Uygulama çubuğu doğal olarak bir arama çubuğuna sahip. Ayrıca yeni eklenen ve önerilen kategorileri bulunuyor. Böylelikle aradığınızı daha kolay bulmayı umut ediyorlar.

İOS kullanıcılarının yıllardır talep ettiği bir özellik geliyor, ana ekran widgetları. iPhone ve iPad’in yıllardır widgetlar için özel bir ekranı vardı. Ancak geçen yıl Apple, iPad kullanıcılarının bir widget sütununu ana ekrana sabitlemesine izin verdi. Şimdi iOS 14, widget’ları hemen hemen istediğiniz yere yerleştirmenize izin verecek.

Widget’lar hala ana ekranın solunda başlıyor, ancak oradan bir tanesine ana ekranınıza dokunup sürükleyebilirsiniz. Widget’ların artık birden fazla boyutu var, böylece içeriği ekranınıza uygun şekilde özelleştirebilirsiniz. Ayrıca, farklı içeriği hızlı bir şekilde görmek için kaydırabileceğiniz birden fazla widget’ı tek bir alana koymanıza olanak tanıyan “akıllı yığın” adı verilen bir özellikte ekleniyor.

Apple ayrıca, bugünlerde mobil videonun ne kadar önemli olduğunun açık bir nodu olan yeni bir resim içinde resim modu oluşturuyor. baktığınız içeriğin çevresine sabitleyebilir ve genişliği ayarlayabilirsiniz.

İOS14 ile değişen Siri

Siriye de birkaç ince ayar yapılıyor. Tam ana ekranı ele geçirmek yerine, çağırdığınızda küçük, iyi bir widget olarak görünüyor. Ayrıca, ekranın üst kısmından sonuçları, ekranın üstünden küçük bir bildirim stili açılıyor. Ek olarak, sadece metin yerine sesli mesajlar gönderebilirsiniz ve dikte özellikleri artık bulut yerine doğrudan cihazda yazılı hale gelir. Bu, sesinizi metne dönüştürmenin hızlandırılmış hali olacak.

iOS 14, Siri’yi de Çevir adlı yeni bir uygulama için kullanacak. Sesinizi 11 dil arasında çevirmek için cihazdaki makine öğrenimini kullanır. Bu, Google’ın yıllardır yaptığı bir şey ve Apple kesinlikle buradaki eğrinin biraz gerisindedir, ancak yine de dikkate değer bir ekleme.

Mesajlar en önemli iOS uygulamalarından biridir ve bu yıl grup metinleri büyük bir değişim geçiriyor. Yeni başlayanlar için iOS 14, en çok kullandığınız görüşmeleri listenizin en üstüne sabitlemenizi sağlayacak. Apple ayrıca, grup metinlerine satır içi yanıtlar ekliyor; bu da, yalnızca bir uzun mesaj kaydırma yerine belirli bir konuşma dizisini görmenizi sağlar. Ayrıca o gruptaki birine ping atmak için doğrudan mesaj özelliği de var. Yalnızca gruptan özel olarak bahsedildiyseniz bildirim almak için bildirimler ayarlayabilirsiniz. Gruplar ayrıca bir emoji veya başka bir resim olabilecek kendi simgelerini alabilir. Apple’ın özel emojisi Memoji, 20 yeni baş ve saç stilinin yanı sıra yüz kaplamaları ve daha fazla yaş seçeneği ile bir güncelleme alıyor.

Yeni gelecek olan Memojiler

Gruplar ayrıca bir emoji veya başka bir resim olabilecek kendi simgelerini alabilir. Apple’ın özel emojisi Memoji, 20 yeni baş ve saç stilinin yanı sıra yüz kaplamaları ve daha fazla yaş seçeneği ile bir güncelleme alıyor.

iOS 14

Apple ayrıca Haritalar gibi dünyaya geri döndüğümüz zaman için kullandığımız özellikleri de tartıştı. İlk olarak, geçen yıl piyasaya sürülen yeni harita tasarımları İngiltere, İrlanda ve Kanada’ya geliyor. Şirket, geçen yıl eklenen iyileştirilmiş konum bulma özelliklerini de genişletiyor. Haritalar uygulaması artık basit bir aramanın ötesinde yerel ilgi çekici noktaları bulmanıza yardımcı olmak için bazı adlandırılmamış ortakların sahipliğini yaptığı şehirler için rehberler sunacak.

Bisikletle yol tarifleri de ilk kez Haritalar uygulamasına geliyor. Apple, bunun kullanıcılara uygulamada daha yeşil veya sürdürülebilir seyahat seçenekleri sunma girişiminin bir parçası olduğunu söyledi. İlk olarak ABD’de New York, Los Angeles ve San Francisco Körfez Bölgesi’nde yeni başlayanlar için ve Çin’de birkaç yerde lanse ediliyor. EV sürücüleri için, yeni bir EV yönlendirme seçeneğinin yanı sıra, özellikle arabanız için şarj istasyonlarını bulma seçenekleri de getiriliyor.

Ulaşımdan bahsetmişken, CarPlay ayrıca dikkat çekmeye değer bazı güncellemeler alıyor. Eklenen yeni uygulama kategorileri park etme, EV seçenekleri ve yiyecek toplama yerleri. Ancak daha da önemlisi, Apple nihayet araba anahtarlarının dijital versiyonlarını başlatma planlarını açıklıyor. BMW’nin 2021 5 serisi, arabanızı bir iPhone ile kilitlemenizi, kilidini açmanızı ve çalıştırmanızı sağlayacak. Doğal olarak, tuşlar daha fazla güvenlik için iPhone’un “güvenli bölgesi” nde yaşıyor, ancak bunun nasıl çalışacağını henüz bilmiyoruz. Bu özellik de iOS 14 ile sınırlı değil. Apple, iOS 13’e de geleceğini söylüyor. Apple, bu özelliği standartlaştırdığını, böylece diğer otomobil üreticilerinin kendi arabalarına, bir kuyuya inşa edebileceklerini ve Apple’ın diğer otomobil üreticilerinin 2021’de gemiye çıkması gerektiğini söyledi.

Uygulama klipleri, iOS 14’e eklenen bir başka kayda değer özelliktir. İhtiyacınız olan işlevselliği elde etmek için tam bir uygulama yüklemeniz yerine, örneğin bir scooter kiralamak için ihtiyacınız olabilecek bir kısmını hızla yükler. Klipler ana ekranda görünmez ve işiniz bittikten sonra (istemediğiniz sürece) takılmayın. NFC veya QR kodlarıyla başlatılabilirler, bu da onları belirli konumlarda başlatmak için ideal hale getirir.

Apple, iOS 14’ün ne zaman piyasaya çıkacağına dair herhangi bir söz vermedi, ancak bu sonbaharda yeni iPhone’larla birlikte görmemiz gerektiğini söylemek güvenli ancak COVID-19 nedeniyle bu yıl biraz geç gelmesi şaşırtıcı olmayacaktı. Hangi cihazlarla çalışacağına gelince, 2015’in iPhone 6’larına kadar uzanıyor.

Hakkında Efsane

Bu yaziya da bakabilirisiniz

İP KAMERA SEÇİMİ VE KURULUMU 360

360 derece kamera kurulumu, son zamanlarda popülerlik kazanan ve çeşitli alanlarda kullanılan bir teknolojidir. Bu kameralar, çevrenizdeki her şeyi 360 derece görüntüleyebilme özelliğine sahiptir, bu da izleyicilere etkileyici ve immersif deneyimler sunar. Efsanebilgi.com İster bir etkinlikte, ister turistik bir mekânda veya bir eğitim ortamında olsun, 360 derece kameraların kullanımı oldukça yaygın hale gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir