Anasayfa / Sinema / Quentin Tarantino Kimdir ?

Quentin Tarantino Kimdir ?

Quentin Jerome Tarantino (d. 27 Mart 1963), ABD’li film yönetmeni, oyuncu ve 2 Oscar ödüllü senarist.

1990’ların başında doğrusal olmayan öykü akışını, diyalogları ve bol miktarda kanlı şiddet sahnelerini cesurca kullanmasıyla kısa sürede ünlenen Tarantino, bilinen Amerikan film klişelerine yeni bir soluk getirmiştir.

Quentin Tarantino, Daniella Pickle 2018 yılında dünya evine girdi. Çiftin 2020 yılında bir oğlu olmuştur.

Tarantino Knoxville, Tennessee’de doğdu. Babası İtalyan asıllı oyuncu ve müzisyen Tony Tarantino, annesi de yarı İrlandalı yarı Cherokee kızılderilisi olan Connie McHugh’tır. Quentin’in doğumundan kısa süre sonra annesi, müzisyen Curt Zastoupil ile evlenmiştir. Daha sonraları Quentin üvey babasıyla çok güçlü bağlar kurmuştur..

22 yaşında ilk senaryosu olan Captain Peachfuzz and the Anchovy Bandit‘i yazdı. 1984 yılında video kaset dükkânında kasiyer olarak çalışmaya başladı. Burada çalışırken tanıştığı Roger Avary ile daha sonraları birlikte çalışacaktı. Oyunculuk üzerine Beverly Hills’teki Allen Garfield’in Actor’s Shelter’ında çalışmaya devam etse de daha çok senaristliğe yoğunlaştı. 1993’de gösterime giren Çılgın Romantik’in satışıyla dikkatleri üzerine topladı. Bir Hollywood partisinde tanıştığı Lawrence Bender Tarantino’yu bir film yazması konusunda cesaretlendirdi. Sonuç olarak ortaya son akımları takip eden, oldukça nükteli, kana bulanmış bir soygun filmi olan Rezervuar Köpekleri (1992) çıktı. Bu film Tarantino’nun sonraki filmlerinin tarzının da öncüsü olacaktı. Lawrence Bender ile aynı kursa giden eşinden projeyi öğrenen Harvey Keitel de senaryoyu okuduktan sonra hem filmde rol aldı hem de yapımcılığı üstlendi. . Tarantino, Ucuz Roman senaryosu üzerinde çalışmak için Amsterdam’a gitti. Film 1994 Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye ödülünü kazandı. Oyuncularının başarılarıyla da ilgi çeken film John Travolta’nın kariyerini de canlandırmıştır. Ucuz Roman Tarantino ve Avary’ye En iyi özgün senaryo Oscar’ını da kazandırmış ve en iyi film Oscar’ına aday olmuştur. Ucuz Roman ‘dan sonra, Allison Anders, Alexandre Rockwell ve Robert Rodriguez ile ortaklaşa yapılan Dört Oda dördüncü öyküsünü ve Alfred Hitchcock Presents’te Steve McQueen’in rol aldığı öykünün yeniden çekimi olan The Man from Hollywood’u yönetti. Daha sonra Inglorious Bastards adlı bir savaş filmi yapmayı planladı ancak bu projeyi Kill Bill filmini yazıp yönetmek için erteledi. Kill Bill Vol.1 ve Vol.2 adıyla iki ayrı film olarak gösterime girmiştir. Bu film Spaghetti Westernler ve geleneksel tarzlarını harmanlayan tarzda bir intikam filmidir. 2004 yılında Tarantino Cannes Film Festivali’nde jüri başkanlığını üstlendi. Kill Bill yarışma adayları arasında değildi; ancak final gecesinde üç saati aşkın orijinal sürümüyle gösterildi. Altın Palmiye ödülü Tarantino’nun Oldboy üzerindeki ısrarına karşın Michael Moore’un Fahrenheit 9/11 adlı filmine verildi. Tarantino, 2005 yılındaki Empire Awards ‘ta Icon Of The Decade ödülünü kazandı.

Tarantino 10 film çektikten sonra sinemayı bırakma kararı aldı.

Ödüllü yönetmen zirvede olduğu sırada emekliye ayrılmayı istiyor ve bunun için de ideal sayı 10. Tarantino, ardında sonraki yıllarda da unutulmayacak tartışılacak ve adından söz ettirecek tutarlı bir miras bırakmak istiyor. 

Hakkında Buket A

Bu yaziya da bakabilirisiniz

94.Oscar 2022 adayı en iyi filmler ve konuları

Belfast – İmdb: 7,4 Film, 1960’ların sonlarında bir çocuk ve işçi sınıfından bir ailenin hikayesini …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir