Anasayfa / Haber / Facebook Gözünü Hindistan’ın Telekom Şirketlerine Dikti

Facebook Gözünü Hindistan’ın Telekom Şirketlerine Dikti

Facebook , Hindistan’ın Reliance Industries’in dijital işindeki %10 hissesini 5,7 milyar dolara satın alacak. Sosyal medya şirketi, oldukça popüler WhatsApp sohbet hizmetinden yararlanmak istiyor.

Anlaşma, Hindistan holdinginin, Jio Infocomm telekom işi için en üst sıradaki yeri güvenceye almak adına yaptıkları pahalı harcalamalarından dolayı biriken borcu azaltmasına yardımcı olacak.

WhatsApp, Google Pay ve Paytm gibi kalabalık bir pazarda rekabet ettiğini görecek olan dijital ödeme hizmetini Hindistan’da sunmak için onay almaya çalışıyor . Bir Facebook sözcüsü, beta lansmanının ötesine geçme onayının henüz gerçekleşmediğini söyledi.

Mesajlaşma servisinin Hindistan’daki en büyük pazarı olan 400 milyon kullanıcısı var ve ülkedeki akıllı telefon kullanıcılarının yaklaşık% 80’ine ulaşıyor. Anlaşmanın aynı zamanda sosyal medya devi WhatsApp’a çok büyük bir katkısı olacaktır.

Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, “(Hindistan) büyük bir dijital dönüşümün ortasında ve Jio gibi kuruluşlar yüz milyonlarca Hintli ve küçük işletmeyi çevrimiçi olarak almakta büyük rol oynadı,” diyor.

Borç yığını Eylül ayı itibarıyla 40 milyar dolardan fazla şişen Reliance için ortaklık, Mart 2021’e kadar net borcu sıfıra indirme sözünü yerine getirmek için çok fazla fon getirecek.

Milyarder Mukesh Ambani tarafından kontrol edilen Reliance Industries, petrol ve kimyasal rafinaj işlerinin beşte birini yaklaşık 15 milyar dolara Suudi Aramco’ya, telekom kulesi varlıklarındaki hissesini ise 3 dolardan fazla Kanadalı özel sermaye şirketi Brookfield Asset Management’a satmaya hazırlanıyor.

Jio, lansmanından sonraki üç yıl içinde ülkenin en büyük kablosuz operatörü olmasına rağmen, Mumbai merkezli Reliance, şimdi bakkaliye, tüketici elektroniği ve giyim eşyası satan 10.000’den fazla mağazası olan perakende işini de hızla genişletti.

Bu iki işletmedeki gelir, Aralık çeyreğinde% 25’ten fazla arttı.

Geçen ay Financial Times, Facebook’un Jio’daki% 10’luk bir hisse için görüşmelerde bulunduğunu, ancak görüşmelerin, koronavirüs salgınının ortasında küresel seyahat yasakları nedeniyle durdurulduğunu bildirdi.

Hakkında Efsane

Bu yaziya da bakabilirisiniz

94.Oscar 2022 adayı en iyi filmler ve konuları

Belfast – İmdb: 7,4 Film, 1960’ların sonlarında bir çocuk ve işçi sınıfından bir ailenin hikayesini …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir