Anasayfa / Bilim / Araştırmacılar Keşfetti: Neandertaller Sadece Mamut Avlamıyordu

Araştırmacılar Keşfetti: Neandertaller Sadece Mamut Avlamıyordu

NEANDERTAL NEDİR?

Neandertal, 40 bin yıldan fazla önceye kadar yaşayan arkaik sapiens türü insandır. Bilimsel olarak Homo Neanderthalensis olarak adlandırılan Neandertal, Homo Sapiens’in bir alt türüdür. Neandertal Avrupa’da, Orta ve Kuzey Asya’da yaşamıştır. Yaşadıkları bölgelerde taş yontmalı aletler bırakmışlardır. 160 bin yıldan daha genç olan bu aletlerin hemen hemen tümü Musteryen adı verilen stil ile yapılmıştır. Modern insan ve Neandertal arasındaki DNA bağı yüzde 99,7’dir. Bu oran Neandertal’e en yakın tür olarak bilinen şempanzelerde yüzde 98,8’dir.

SADECE MAMUT AVLAMIYORLARDI BALIKTA TUTUYORLARDI

Neandertaller, dondurulmuş kuzey iklimlerinde sadece yünlü mamutları avlayan ve yiyen, popüler efsanenin öne sürdüğü gibi vahşiler değildi. Yeni bir çalışma, ilk kez, yetenekli balıkçılar olduklarını ve deniz ürünlerinin diyetlerinde önemli bir bileşen olduğunu öne sürüyor.

Aslında, 80.000 yıl önce, Neandertaller düzenli olarak balık ve diğer deniz yaşamı ile besleniyorlardı. Bunun ilk kanıtı Portekiz’deki bir kıyı mağarasında bulunmuştur.

Araştırmaya göre araştırmacıların Neandertaller tarafından geride bırakıldığını bildikleri balık kemikleri ve kabuklu deniz kabuklarıyla dolu mağara, “Avrupa’nın Neandertalleri arasında önemli deniz kaynağı tüketiminin ilk kaydını sağlıyor”.

Yeni çalışma, balıkçılık ve kabuklu deniz hayvanlarının toplanmasının Neandertallerin geçim ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunduğunu ortaya koyuyor. Şimdiye kadar, denizin o zamanlar bir besin kaynağı olarak kullanılması, Afrika’daki modern insanlara (Homo sapiens) atfedilmişti.

Kara kökenli gıdalara ek olarak, çalışma Neandertal diyetinin midye, kabuklular ve balıkların yanı sıra su kuşları ve yunuslar ve mühürler gibi deniz memelilerini de içerdiğini gösteriyor. Denizden gelen yiyecekler, omega-3 yağ asitleri ve beyin dokusunun gelişimini destekleyen diğer yağ asitleri bakımından zengindir.

Araştırmacı yazar João Zilhão, Barcelona Üniversitesinde yaptığı açıklamada: “Deniz kaynaklarının bu ortak tüketimi, bilişsel becerilerin geliştirilmesinde önemli bir rol oynarsa, sadece daha sonra yayılan Afrikalı nüfus değil, Neandertaller de dahil olmak üzere tüm insanlık için bunu yaptı” dedi.

Çalışma Science dergisinde yayınlandı.

Hakkında Efsane

Bu yaziya da bakabilirisiniz

uyku alarm erteleme

Sabah Uykusu Nasıl Açılır ? En Hızlı Uyku Açma Yöntemleri

Sabah kalktınız ve Sabah uykusunu açmak için yöntem aramaya başladınız doğru yerdesiniz aşağıdaki yöntemleri deneyerek uykunuzu hızlı bir şekilde açabilirsiniz :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir