Anasayfa / İnternet / Whatsapp Güvenli Değil mi ?

Whatsapp Güvenli Değil mi ?

Bu gün 09.01.2021 tarihi itibariyle , whatsapp kullanıcılarına bir sözleşme gönderdi. Peki neden böyle bir şey yaptı ? Whatsapp kullanıcı bilgilerini satacak mı ? Artık hesabımız güvende değil mi ? Whatsapp güvenilir mi ?

WhatsApp, Facebook’a ait bir mesajlaşma uygulaması ve Facebook’un geçmişi aslında pek de masum değil. 2016’da ABD Başkanlık Seçimleri için yapılan kampanyalarda Facebook, kullanıcı verilerinin izinleri olmadan kullanılmasına yol açmış, kurucusu Mark Zuckerberg bu nedenle 2018’de yargılanmıştı ve yüklü miktarda ceza almıştı pişmanlığını dile getirmişti.

Aradan geçen uzun zamanda Facebook, hem WhatsApp hem de bünyesindeki diğer uygulama olan Instagram’da kullanıcı verilerine ilişkin çok ciddi düzenlemeler yaptı. Bu düzenlemelerin ana hedefi, bir daha aynı krizi yaşamamak adına kullanıcılardan onay almaktı. İşte bu nedenle WhatsApp bünyesinde hepimizin onayı talep edildi. Whatsapp ,instagram, facebook zaten kullanıcı bilgilerini üçüncü şahıslarla paylaşıyordu. Verilerimizi işliyordu şimdi ise kendini garantiye alıp , tekrar ceza almamak için iznimizi istedi .

WhatsApp’ın yeni sözleşmesi ne zaman geçerli olacak? 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren onaylanan sözleşme geçerli olacak. Onaylamayanlar, yani bilgilerini Facebook’a vermeyi reddedenler WhatsApp’ı kullanamayacaklar.

İşte kullanıcıların tepki gösterme nedeni de WhatsApp’ın bu politikayı dayatması. WhatsApp bizden hangi bilgileri alıyor?

Hesap Bilgileri Mesajlar Bağlantılar Durum Bilgisi İşlem ve Ödeme Verileri Müşteri Desteği ve Diğer İletişimler Kullanım ve Kayıt Bilgileri Cihaz ve Bağlantı Bilgileri Konum Bilgileri Çerezler Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler (Üçüncü taraftan sağlanır.) Kullanıcı Şikayetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.) WhatsApp’taki İşletmeler (Üçüncü taraftan sağlanır.) Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları (Üçüncü taraftan sağlanır.) Üçüncü Taraf Hizmetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.)

bu bilgiler reklam firmalarına üçüncü şahıslara data olarak satılır.

Telegram güvenli mi ?

Whatsapp kullanıcıları hızla Telegram ‘a geçiş yapmakta fakat Telegram ‘ ın Bu bilgileri toplayıp satmayacağının garantisi bulunmuyor . Whatsapp bilindiği üzere ücretsizdir. Bu maliyeti nasıl karşılıyor sanıyorsunuz ? Tabiki Data satarak ..

Hakkında admin

Bu yaziya da bakabilirisiniz

En İyi Mobil Görüntülü Sohbet Uygulamaları

Devam eden pandemi ile insanlar sanal iletişim yollarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyorlar. İnsanların hem …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir