Anasayfa / Haber / Malezya’nın Yerli Halkı Koronavirüsten Saklanmak İçin Ormanlara Kaçıyor

Malezya’nın Yerli Halkı Koronavirüsten Saklanmak İçin Ormanlara Kaçıyor

Köylerin girişini kütüklerle bloke ettikten sonra, Jemeri halkının yarısı, ilk yerli ‘Orang Asli’ kişisinin enfekte olduğunu öğrendikten sonra Malezya’da koronavirüsün yayılmasından korkarak etraftaki ormanlara kaçtı.

Köylü ve aktivist Bedul Chemai, Malezya’nın Pahang Eyaletindeki Jemeri’den telefonla verdiği demeçte, “Ormana geri dönüyor, kendimizi izole etmek ve kendimize yiyecek bulmak için gidiyoruz” dedi.

“Ormanlardan nasıl yiyecek alacağımızı biliyoruz ve orada ekebileceğimiz bazı şeyler var.”

‘Orang Asli’, Güneydoğu Asya’da bildirilen en fazla enfeksiyon kapan kısım gibi Malezya’daki en fakir ve en savunmasız kesim.

İlk Orang Asli enfeksiyonu geçen hafta tespit edildi.

Orang Asli Kalkınma Departmanı genel direktörü Juli Edo verdiği demeçte, popüler bir turistik yer olan Cameron Highlands’in hemen dışındaki bir köyden üç yaşındaki bir çocuğun virüs için yaptırdığı test pozitif çıktı.

Köy, enfeksiyondan şüphelenilen bir başkasıyla birlikte kilitlendi. Çocuğun nasıl enfekte olduğu hâlâ öğrenilemedi.

Orang Aslı bilinen ilk yarımada Malezya sakinlerinin torunlarıdır ve yaklaşık 200.000 kişiden oluşur.

Malezya, yerel olarak 3.000’den fazla insanı enfekte eden ve 50 kişiyi öldüren bir virüsün yayılmasını durdurmaya çalışmak için bu ay sıkı hareketler uygularken, Orang Aslı, virüsün onları özellikle sert bir şekilde vurulduklarını söyledi.

Birçoğu günlük sebze, meyve ve kauçuk satışlarından elde edilen küçük gelirleri kesildikten sonra yiyecek bulmakta zorlanırken, bazıları virüse yakalanma endişeleri nedeniyle kasabalara inip yiyecek almaktan korkuyor.

ORANG ASLİ KİMLERDİR

Orang Asli, yerli halk ve Yarımada Malezya’nın en yaşlı sakinleridir. Resmi olarak, farklı dillere ve geleneklerine göre üç ana grupta kategorize edilen 18 Orang Asli kabilesi var: Semang, genellikle yarımadanın kuzey kısmı ile sınırlıdır. Senoi, orta bölgede ikamet ediyor. Proto-Malay, güney bölgesinde yaşamını sürdürür. Bir etnik kökendir.

HASTALIK KORKUSU

Orang Aslı, yoksulluk ve yetersiz beslenme gibi faktörler nedeniyle hastalığa karşı savunmasızdır. Bildirilen yoksulluk oranı %30’un üzerindedir ve Malezya ortalaması olan%0,4 ile karşılaştırılmaktadır.

Geçen yıl, Malezya’nın kuzeydoğusundaki bir yerli köyde 15 ölüm ve düzinelerce kızamık hastasına rastlandı.

Temuan kabilesinden bir aktivist olan Shaq Koyok, köyünden gelen, başkent Kuala Lumpur’a yaklaşık 60 km (40 mil) mesafede bulunan insanların kendilerini abluka altına aldığını söyledi.

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bulunan Shaq, “Köye bile gidemem,” dedi.

Dünya çapında, Avustralya, Kanada ve Brezilya’daki yerli halklar, bir milyondan fazla insanı enfekte eden ve dünya çapında yaklaşık 52.000 kişiyi öldüren koronavirüs yayılmaya devam ettikçe, toplulukları korumak için sınırlarını kapattı.

Orang Aslı onlarca yıl boyunca, geleneksel topraklarının tecavüzünü gördüklerini, palmiye yağı ve kereste şirketlerinin ormanları temizlediklerini söylüyorlar.

Orang Aslı toplulukları için para toplayan bir kolektifin bir parçası olan Klima Action Malezya’dan Ili Nadiah Dzulfakar, “Bu köylerin bazılarında, yiyecek yemek için ormanlara bile gidemiyorlar” dedi.

Orang Aslı için para toplamaya çalışan bir grup, onlardan yardım için çok fazla talepte bulunulduğunu ve orijinal bağış toplama hedefini üç katına çıkardığını söyledi.

Ancak hükümetin yaklaşık 50.000 Orang Aslı ailesine yiyecek getirme çabaları, grupların kendilerini mühürleme çabaları tarafından zora girdi.

Ili Nadiah, “Yaşlı bir köylü bana ya virüs tarafından ya da açlıkla öleceğini söyledi,” dedi.


Hakkında Efsane

Bu yaziya da bakabilirisiniz

E-Devlet Üzerinden Parsel Sorgulama

E-devlet üzerinden ada, arsa ve tapu parsel sorgulama, gayrimenkul alım-satım süreçlerinde hayati bir öneme sahip. Bu sorgulamalar, satın alınacak gayrimenkulün konumunu ve özelliklerini detaylı olarak öğrenmek için yapılır ve bu da alıcıların ve satıcıların işlemlerini güvenle gerçekleştirmelerini sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir