Anasayfa / Sektörel / İSKİ Çalışanları İsyan Etti

İSKİ Çalışanları İsyan Etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), bünyesinde bulundurdukları İSKİ’nin, sayaç okuma görevlileri iki haftadır önlem alınmadan çalıştırıldıklarını, kişisel koruyucu donanımı ve malzeme zimmet tutanağında işçilere “eğitim aldım ve hasta olursam sorumlusu benim” diye kağıt imzalattığı ortaya çıktı. Koronovirüse karşı önlem alınmadan çalıştırıldıklarını söyleyen işçiler, 14 gün idari izin talep ettiklerini ancak görüşmek için çalıştıkları kurumdan içeri alınmadıklarını açıkladı.

İSKİ’NİN ÖNÜNDE EYLEM YAPTILAR

İSKİ’nin önünde toplanıp eylem yapan işçiler koronavirüse karşı eldivensiz ve maskesiz çalıştırıldıklarını söylediler. Yetkililer ile görüşme talebinde bulunan işçiler, koronavirüs nedeniyle içeri alınmadıklarını belirtti. İSKİ adına çalışan bir işçi, “Bizler İSKİ’de sayaç okuma işlemi yapan işçileriyiz. İstanbul’un her gün 700 noktasına ulaşarak su sayaçlarını okumak ile görevliyiz. Yaklaşık 15 gündür hiçbir koruyucu malzeme verilmeden sahada koruyucu malzeme olmadan çalıştık. Onlardan istediğimiz basit bir eldiven, maske ve el dezenfektanıydı. Bunların hiçbirisi verilmedi. Bizleri her gün sahaya gönderdiler” dedi.

Böyle bir süreçte yaşadıkları zorlu çalışma şartlarını dile getiren bir işçi, ”Yaşadığımı zorluklar karşısında bunları dile getirdik. ‘Ellerinizi yıkayın kendini koruyun’ diyorlar. Birçok yer kapatıldı. Bizler ise korunaksız olarak günde 700 abonenin kapısını çalıyoruz. Bugün buraya yaşadıklarımızı anlatmaya geldik. Bize, ‘Korona virüsü var. Sizinle görüşemeyiz. Sayınızı beşe düşürüp öyle geliniz’ dediler. Bizleri her sabah 5 metrekarelik bir iş yerine üst üste 40 arkadaşımızı katarak iş dağıtanlar, mesele işçilerin sorunlarını konuşmaya gelince korona virüs nedeni ile kabul etmiyorlar. Yaşadığımız sıkıntıyı dile getireceğiz. Kadrolu işçiler diye böyle bir salgın döneminde taşeron diye işçileri ikiye bölerseniz bu salgının altından kalkamayız. Her gün tehdit ile karşı karşıyayız. Bizler hangi virüsü taşıdığımızı bilmeden 65 yaş üstü ailelerimiz ile temas ediyoruz. Korunaksız çalışıyoruz. Çocuklarımıza temas ediyoruz. Onlar da risk altında bulunuyor. Saha çalışanı bin 400 tane arkadaşımız için tepkimizi dile getiriyoruz. 14 gün idari izin istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Hakkında Efsane

Bu yaziya da bakabilirisiniz

Tesla, Model Y Elektrikli SUV’sinin Fiyatını Düşürüyor

Tesla, elektrikli SUV’si olan Model Y’nin fiyatını düşürüyor. Otomobilin uzun menzilli dört çeker versiyonu daha …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir