Anasayfa / Blog / İnternet Kullancılarına Göre Pide Bu Kadar Ucuzken Pizza Neden Pahalı?

İnternet Kullancılarına Göre Pide Bu Kadar Ucuzken Pizza Neden Pahalı?

Şekil olarak birbirinden çok da farkı olmayan iki ürün arasında düşündüren bir soru, pide bu kadar ucuzken pizza neden pahalı? İnternet kullanıcılarının Reddit ve Ekşi Sözlük gibi platformdaki görüşlerini derledik, soğanlı/soğansız menemen tartışmasından sonra bir tartışma daha sonra eriyor.
Pide Anadolu’nun bağrından kopup gelmiş bir lezzet. Ülkemizde yakın zamana kadar dışarıdan yemek söylemek istediğiniz zaman aklınıza ilk gelen yemek pide olurdu. Ölüm, düğün, kutlama gibi her alanda da vazgeçilmez olan pidenin fiyatları pek çok dükkanda bütçe sarsmayacak düzeyde. Ortalama bir kazancı olan herkes evine pide söyleyebilir ve tıka basa doyabilir. Peki neredeyse şekil olarak aynı olan pizza neden bu kadar pahalı?

Evde dört kişiyi rahatça doyuracak kadar pide söylediğiniz fiyata, çoğu yerde bir büyük boy pizza söyleyebilirsiniz anca. O büyük boy pizzayla da tek kişi, yanında kola içer biraz da şişirirse kendini, anca doyuyor. Malzeme olarak bakıldığında pizza üzerinde dağınık halde çok da malzeme yokken, pide önünüze dolu dolu geliyor. Hamur olarak pizza daha kalın olsa da yine onlarca lira fark yaratacak bir şey yok, hamur sonuçta.

pizza

Bu durum neden böyle? Yalnızca ülkemizde değil, dünyada da pizza fiyatları oldukça uçuk rakamlara ulaşmış durumda. Bir de üzerine egzotik isimli birkaç farklı ürün konulduğu zaman, taksitle pizza alma seçeneğini düşünüyor insan. Herkes pizzanın pahalı olduğu konusunda hemfikir olsa da, neden pahalı olduğuna dair pek çok farklı fikir var. Farklı internet sitelerinde yabancılar ve ülkemizde eski pizzacılar bu konu üzerine kafa yormuşlar.

Sözlük sitelerindeki tartışmalara göre standart pizza malzemeleri

Domino’s yada Pizza Locale gibi ünlü pizza restoranlarının menülerine baktığınızda karşınıza standart birkaç malzeme çıkacaktır;

Mozarella peyniri
Domates
Sucuk
Sosis
Jambon
Siyah ve yeşil zeytin
Mısır
Yeşil biber
Bu malzemeler en bilinen ve standart olarak kabul edilen pizza malzemeleri. Üzerine başka türden malzemeler eklemek isterseniz sonsuz seçeneğiniz var elbette.

Peki tüketicilere ve firmalara göre pizza fiyatını ne belirliyor?

Hakkında admin

Bu yaziya da bakabilirisiniz

Cv Hazırlarken Video Cv ile Sunmak

İşi almaya çalışmak, genellikle diğer iş başvuru sahiplerinden öne çıkmanızı gerektirir. Bu avantaja sahip olmak sizi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir