Anasayfa / Genel / Faizlere Merkez Bankası Müdahalesi

Faizlere Merkez Bankası Müdahalesi

Dünyada bir çok ülke gibi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’da faiz/nema oranını yüzde 8’den yüzde 6’ya indirdi. Yeni oranlar 20 Mart’tan itibaren yürürlüğe girecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), internet sitesinden yaptığı açıklamada, “04.10.2019-19.03.2020 arasında yüzde 8.00 olarak uygulanan faiz oranı 20 Mart’tan itibaren yüzde 6.00’ya çekilecek” ifadelerini kullandı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Covid-19 salgınının ekonomiye etkilerini hafifletmek için, dünyanın önde gelen merkez bankalarıyla birlikte hareket etmeyi kararlaştırdıklarını açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası’nın açıklamasına göre, Covid-19 karşısındaki ortak harekete Kanada Merkez bankası, İngiltere Merkez Bankası, Japonya Merkez Bankası, ABD Merkez Bankası, İsviçre Merkez Bankası katılıyor.

ABD Merkez Bankası (FED), 2008’den sonra 11 yıl arayla faizleri 0’a çekti. Mart ayı içinde 2. kez yapılan bu olağanüstü faiz indiriminde banka 700 milyar dolarlık parasal genişlemeye karar verdi. 500 milyar dolarlık kısmı Hazine, 200 milyar dolarlık kısmıysa Morgage Tahvili olacağı açıklandı. Tek seferde en büyük parasal genişleme olarak tarihe geçecek olan bu olayın piyasaları dolara boğması bekleniyor.

Hakkında Efsane

Bu yaziya da bakabilirisiniz

E-Devlet üzerinden bordro görüntüleme nasıl yapılır ?

E-devlet üzerinden bordro görüntüleme işlemi oldukça kolay ve hızlıdır. Bordronuzu görmek istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz: Öncelikle e-devlet'e giriş yapmanız gerekiyor. Eğer henüz bir e-devlet şifreniz yoksa, PTT şubesine giderek şifrenizi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir