Anasayfa / Sağlık / Almanya’nın Virüs Savunması Oluşturabilmesindeki En Önemli Etken

Almanya’nın Virüs Savunması Oluşturabilmesindeki En Önemli Etken

Münih’te bulunan bir otomobil parçası fabrikasında öğle yemeği sırasında bir işçi meslektaşından tuzu uzatmasını istedi. Bu olay Almanya’nın ilk savunma hattını oluşturmasının başlangıcı oldu.

Virüse karşı çok derin incelemeler sonucunda Almanya, koronavirüse karşı nadir bir başarı öyküsünü başarmış oldu. Şimdi efsanebilgi.com olarak sizinle Münih’te yaşanan ilk koronavirüs vakasının temas sayısı artmadan nasıl bulunduğunu inceleyelim.

İş arkadaşları, koronavirüsün Asya dışındaki ilk insandan insana bulaşan belgelenmiş zincirleriydi.

Merkezi Bavyera’daki Münih yakınlarındaki 4000 kişilik bir Alman kasabası olan Stockdorf’ta bulunuyor ve otomobil parçaları tedarikçisi Webasto Group’ta çalışıyorlar. Şirketin, Çinli kadın çalışanlarından birinin virüsü yakaladığını ve Webasto genel merkezine getirdiğini açıkladıktan sonra şirket küresel bir mikroskop altında alındı. Koronavirüsün ilk teması kantinde beraber yemek yedikleri bir iş arkadaşı olmuştu.

22 Ocak kantin sahnesi, bilim adamlarının enfekte olmuş işçileri izlemek, test etmek ve izole etmek için tıbbi bir insan avına giriş yaptıkları ve Bavyera bölgesel hükümetinin virüsün yayılmasını durdurabileceği düzinelerce sıradan olaydan biriydi.

Bu av Almanya’nın Covid-19 savunmasını oluşturmak için çok önemli bir zaman kazanmasına yardımcı oldu.

Bilim adamları, Almanya’nın satın aldığı zamanın hayat kurtarmış olabileceğini söylüyor. Yerel olarak iletilen Covid-19’un ilk salgını İtalya’dan daha erken başladı, ancak Almanya’nın çok daha az ölümü oldu. İtalya’nın ilk tespit edilen yerel nakli 21 Şubat’ta gerçekleşti. O zamana kadar Almanya bir sağlık bakanlığı bilgilendirme kampanyası ve yaygın testlere bağlı virüse karşı koymak için bir hükümet stratejisi başlattı. Almanya’da şimdiye kadar 2.100’den fazla kişi Covid-19’dan öldü. Daha küçük bir nüfusa sahip olan İtalya’da, toplam 17.600’ü aşıyor.

Münih hastalarını tedavi eden doktor Clemens Wendtner, verdiği demeçte, “Enfeksiyon zincirlerini kesmek için titizlikle izlememiz gerektiğini öğrendik” dedi.

Wendtner, ‘Münih kümesi’ olarak bilinen şeyin üstesinden gelmek için Almanya’nın en iyi bilim adamlarından bazılarıyla birlikte çalıştı ve Bavyera hükümetine nasıl karşılık vermeleri konusunda tavsiyelerde bulundu. Bavyera, 22 Mart’ta ülke çapında gerçekleşen kilitlenmelerle öncülük etti.

İngiltere’nin Baş Tıbbi Memuru Chris Whitty de dahil olmak üzere bilim adamları, Almanya’nın erken ve yaygın testlerine virüsün yayılmasını yavaşlattı. “Hepimiz Almanya’nın virüsü test etme yeteneği konusunda ilerlediğini biliyoruz ve bundan öğrenecek çok şey var” dedi.

Berlin’in Charite hastanesindeki en iyi virolog Christian Drosten, Almanya’ya açık bir erken kümelenmeyle yardım edildiğini söyledi. “Başlangıçta bu Münih kohortuna sahip olduğumuz için … büyük bir itme ile bu yayılmayı daha fazla engelleyebileceğimiz netleşti” dedi.

Bu hikaye için röportaj yapmayı reddeden Drosten, kümenin incelenmesine katılan 40’tan fazla bilim adamından biriydi. Çalışmaları, geçen ayın sonunda bir çalışma kağıdında ön formda belgelendi. Henüz hakemli olmayan makale NDR sitesinde paylaşıldı.

ELEKTRONİK GÜNLÜKLER

27 Ocak Pazartesi günü, Webasto’nun CEO’su Holger Engelmann yetkililere çalışanlarından birinin yeni koronavirüs için pozitif test ettiğini söyledi. Şangay’da bulunan kadın, birkaç günlük çalıştayları kolaylaştırmış ve Webasto’nun Genel Merkezindeki toplantılara katılmıştı.

Wuhanlı kadının ailesi, 19 Ocak’ta Stockdorf’a gitmeden önce onu ziyaret etmişti. Almanya’dayken alışılmadık göğüs ve sırt ağrıları hissetti ve tüm kalışından yoruldu. Ancak semptomları jet lag’a indirdi.

Çin’e dönüş uçuşunda ateşi çıktı, inişten sonra pozitif test edildi ve hastaneye kaldırıldı. Ailesi daha sonra pozitif test edildi. Sonuçlarına yöneticilerini anlattı ve CEO’ya e-posta gönderdi.

Almanya’da Engelmann derhal tıbbi yetkilileri uyaran bir kriz ekibi kurduğunu ve Çinli meslektaşlarıyla temas halinde olan personeli izlemeye başladığını söyledi.

CEO’nun kendisi aralarındaydı. “Haberleri almadan sadece dört ya da beş gün önce onunla el sıkıştım” dedi.Şimdi Almanya’nın “Dava # 0” olarak bilinen Şangay hastası, Engelmann’ın şahsen bildiği “proje yönetiminde uzun zamandır kanıtlanmış bir çalışan” dır. Verdiği demeçte şirket kimliğini veya diğerlerinin kimliğini açıklamamış, isimsizliğin personeli Almanya’nın virüsü tutma çabalarında işbirliği yapmaya teşvik ettiğini söyleyerek açıklamamıştır.

Onunla kimin iletişim kurduğunu bulma görevi, Webasto işçilerinin elektronik takvimleri tarafından daha kolay hale getirildi çoğunlukla, tüm doktorların personel randevularına bakmaktı.

Münih hastalarını tedavi eden doktor Wendtner, “Bu bir şans oldu” dedi. “Enfeksiyon zincirlerini yeniden yapılandırmak için personelden ihtiyacımız olan tüm bilgileri aldık.”

Örneğin, 1. vaka – Almanya’da Çinli kadın tarafından enfekte olan ilk kişi – 20 Ocak’taki küçük bir odada bir toplantıda yanına oturdu.

Takvim verilerinin eksik olduğu yerlerde, bilim adamları, yayılımını haritalamak için genellikle virüsün genetik kodundaki farklılıkları analiz eden tüm genom dizilimini kullanabildiklerini söylediler.

Tüm bu bağlantıları takip ederek, 4. vakanın Şangay hastasıyla birkaç kez temas halinde olduğunu keşfettiler. Sonra 4. dava kantinde bir meslektaşı ile arka arkaya oturdu.

Bu meslektaşım tuzu ödünç almak için döndüğünde, bilim adamları çıkardılar, virüs aralarından geçti. Meslektaşım 5. dava oldu.

Webasto 28 Ocak’ta Stockdorf sitesini geçici olarak kapattığını söyledi. 27 Ocak ve 11 Şubat arasında Münih kümesinde toplam 16 Covid-19 vakası tespit edildi. Biri dışında hepsi semptom geliştirecekti.

Pozitif test edenlerin tümü, gözlemlenmeleri ve doktorların hastalıktan öğrenebilmeleri için hastaneye gönderildi.

Bavyera Mart ayının ortasında kamusal hayatı kapattı. Almanya o zamandan beri okulları, dükkanları, restoranları, oyun alanlarını ve spor tesislerini kapattı ve birçok şirket bu duruma yardım etmeyi kesti.

ÇEKİÇ VE DANS

Bu Almanya’nın Covid-19’u yendiği anlamına gelmiyor.

Reuters tarafından toplanan verilere dayanarak% 1.9’luk koronavirüs ölüm oranı, en fazla etkilenen ülkeler arasında en düşüktür ve İtalya’daki% 12.6 ile karşılaştırılmaktadır. Ancak uzmanlar, Almanya’da daha fazla ölümün kaçınılmaz olduğunu söylüyor.

Almanya’nın bulaşıcı hastalıklar Enstitüsü Robert Koch Enstitüsü başkanı Lothar Wieler “Ölüm oranı artacak” dedi.

Almanya ve İtalya arasındaki fark kısmen istatistikseldir: Almanya’nın oranı çok daha düşük görünmektedir, çünkü yaygın olarak test edilmiştir. Robert Koch Enstitüsü’ne göre Almanya 1,3 milyondan fazla test gerçekleştirdi. Drosten, şu anda haftada 500.000 test gerçekleştirdiğini söyledi. Sivil Savunma Ajansı’na göre İtalya, 21 Şubat’tan bu yana 807.000’den fazla test gerçekleştirdi. Birkaç yerel istisna dışında, İtalya sadece hastaneye kaldırılan kişileri açık ve şiddetli semptomlarla test ediyor.

Almanya hükümeti Münih deneyiminin kazandığı haftaları yoğun bakım yataklarının sayısını yaklaşık 28.000’den iki katına çıkarmak için kullanıyor. 2012’de yapılan bir araştırmaya göre, ülke zaten nüfus başına Avrupa’nın en yüksek sayıda kritik bakım yatağına sahip.

Ancak bu bile yeterli olmayabilir. 22 Mart’ta diğer devlet dairelerine gönderilen bir İçişleri Bakanlığı makalesinde 1 milyondan fazla kişinin ölümüne yol açan en kötü senaryo yer aldı.

Başka bir senaryo, 12.000 ölüm gördü – kısıtlamaların kısmi gevşemesinden sonra daha fazla test yapıldı. Bu senaryo, blog yazarı Tomas Pueyo tarafından ortaya atılan bir terim olan “çekiç ve dans” olarak adlandırıldı. Ağır sosyal mesafe de dahil olmak üzere birkaç hafta boyunca hızlı agresif önlemlerin ‘çekici’ ifadesini, ardından iletim hızına bağlı olarak bu tür ölçümleri kalibre etme ‘dansını’ ifade eder.

Alman hükümeti makalesi, ‘çekiç ve dans’ senaryosunda büyük veri ve konum takibinin kaçınılmaz olduğunu savundu. Bu tür bir izleme, Doğu Alman Stasi gizli polisi ve muhbirlerinin anılarının hala birçoğunun zihninde hala taze olduğu Almanya’da tartışmalı olduğunu kanıtlıyor.

Hükümet tarafından derlenen bir sonraki taslak eylem planı, enfeksiyon zincirlerinin hızlı bir şekilde izlenmesini, halka açık bir şekilde maske takılmasını ve Almanya’nın kilitlenmesinden sonra aşamalı bir şekilde normal yaşama dönüşün sağlanmasına yardımcı olmak için toplantı sınırlarını önermektedir. Hükümet, enfeksiyonları izlemeye yardımcı olmak için bir akıllı telefon uygulamasının geliştirilmesini destekliyor.

Almanya, Paskalya tatili sonrasındaki kilitlenmeyi yeniden değerlendireceğini söyledi; ilk salgının merkezinde bulunan otomobil parçaları üreticisi için acil kriz sona erdi. Webasto’nun ofisi yeniden açıldı.

Covid-19’u yakalayan 16 kişinin hepsi iyileşti.

Hakkında Efsane

Bu yaziya da bakabilirisiniz

Göz Damlası Nasıl Kullanılır ?

Aile Hekimi Göz Damlası Yazabilir mi?

Sağlık, insanların uzun ve kaliteli bir yaşam sürmeleri için hayati öneme sahiptir. Ancak bazen beklenmedik sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Göz sağlığı da son derece önemlidir ve farklı göz hastalıkları durumunda göz ilaçları veya damlaları kullanılması gerekebilir. Bu noktada en merak edilen sorulardan biri de bu ilaçların aile hekimleri tarafından reçete edilip edilemeyeceğidir. Bu makalede, göz ilaçlarının aile hekimleri tarafından reçete edilip edilemeyeceği hakkında güncel bilgiler verilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir