Anasayfa / Ekonomi / ABD’de İşsizlik Başvuruları Rekor Seviyelere Ulaştı

ABD’de İşsizlik Başvuruları Rekor Seviyelere Ulaştı

ABD, yeni koronavirüs salgını kontrol etmek için ülkeyi aniden durduracak şekilde sert bir önlem alması sonucu, son üç hafta içinde işsizlik parası isteyen Amerikalıların sayısı 15 milyona ulaştı.

Ekonominin sağlığıyla ilgili en güncel veriler olan Çalışma Bakanlığı’nın Perşembe günü haftalık işsizlik başvuruları raporu, ekonomistlerin Nisan ayında 20 milyona kadar iş kaybı beklentilerini güçlendirecektir. Hükümet geçtiğimiz Cuma günü ekonominin Mart ayında 701.000 iş çıkardığını bildirdi. Bu Büyük Durgunluk’tan bu yana en fazla iş kaybı oldu ve ABD tarihinin 2010 sonlarında başlayan en uzun istihdam patlamasıyla sona ermişti.

New York’taki S&P Global Ratings’in baş ekonomisti Beth Ann Bovino, “Bu kasvetli rakamlar, rekor kıran bir Nisan iş raporu daha öneriyor” dedi. “Amerika şimdi durgunluk içinde ve derinleşiyor gibi görünüyor. Asıl soru, ABD’nin toparlanmasının ne kadar süreceği.”

Yapılan ankete göre, devlet işsizlik ödeneklerine ilişkin ilk taleplerin sayısı, 4 Nisan’da sona eren haftada mevsimsellikten arındırılmış 5.250 milyona düştü.

Beklenen düşük okuma muhtemelen hükümetin mevsimsel dalgalanmaları gidermek için kullandığı modelin geçen haftaki veriler için aşağı yönlü bir önyargı göstermesi nedeniyle muhtemeldir. Devletler ayrıca yüksek hacimli talepleri işleme koymak için mücadele ediyor gibi görünmektedir.

Araştırmadaki tahminler 9.295 milyon kadar yüksekti. Ortalama tahminlere göre, geçen haftaki talep verileri, 21 Mart’ta sona eren haftadan bu yana kümülatif işsizlik tazminatı taleplerini 15 milyonu aşacak.

Amerikalıların% 95’inden fazlasının “evde kalma” veya “yerinde barınma” emirleri altında olduğu raporları, devlet istihdam bürolarının bir dizi başvurudan dolayı bunalmış durumda olmaya devam ediyor. Maryland Valisi Larry Hogan’ın sözcüsü Mike Ricci, Çarşamba günü Twitter’da ”şu iki saatte bir yaklaşık 1000 çağrımızın geldiğin” yazarak ”şu anda federal çalışanların ve birden çok eyalette çalışan kişilerin yapamayacağını dosya çevrimiçi durumda.” dedi.

İŞSİZ KABUK RİSKLERİ

Bu nedenle, geçen hafta taleplerdeki herhangi bir denetleme muhtemelen geçici olacaktır. COVID-19’un yayılmasını engellemek için sıkı önlemler nedeniyle kapanan işletmelerin genişliği barlardan, restoranlardan ve diğer sosyal toplama alanlarından ulaşım ve fabrikalara kadar genişledi. Amerika Birleşik Devletleri, dünyadaki en fazla onaylanmış COVID-19 vakasına sahiptir.

İşletmeler ayrıca, en düşük ücretli saatlik işçilerini dört aya kadar haftada 600 $ ‘dan fazla fayda sağlamak için işsizlik yardımlarına başvurmaya teşvik ediyorlar. Bu geliştirme tarihi 2,3 trilyon dolarlık kurtarma paketinin bir parçası ve Ocak ayında kişi başına aylık ortalama 385 dolar olan işsizlik olanağının üstünde.

Hakkında Efsane

Bu yaziya da bakabilirisiniz

PTT İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır, 2023 Ekim Başvurusu

PTT ihtiyaç kredisi başvuru için en uygun faiz oranlarını ise Aktifbank vermektedir. Bu sebeple, Aktifbank …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir