Güreş

254
0

İlk çağlardan günümüze kadar gelen nadir sporlardan bir tanesidir. En az insanlık kadar eski bu spor, ilk çağlarda yaşayan insanların doğa ile mücadelesini simgelemektedir. İnsanlar, doğada hayatta kalabilmek için birbirleriyle sürekli güreşerek kendilerini zinde ve formda tutmuşlardır. Böylece dışarıdan gelen hayvan saldırıları ve doğal afetlere karşı kondisyonları sağlam kalmıştır. Bu sayede bu spor tarih öncesi çağlardan günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. günümüzde ilk ortaya çıktığı anda kullanıldığından farklı bir amaç doğrultusunda kullanılmaktadır.

Antik çağlarda güreş bir olimpiyat sporu olmaya başlamıştır. Bu sayede günümüzde de bir olimpiyat sporudur. İsa’dan 776 yıl önce ilk olimpiyat sporları başladığında, güreş de ana branşlarından bir tanesi idi. Ancak milattan önce 1500’lü yılların Hindistan’ına baktığımız zaman serbest bir şekil güreş müsabakalarının yapıldığı görülmektedir. Daha sonraları yine milattan önce 700’lü yıllarda milli Sumo sporunu güreş kültürüne kazandırmışlardır.

Tarih kitaplarına baktığımızda grekoromen ismine rastlarız. Bu grekoromen ismi, Grekler ve Romenler arasında yapılan güreşlerin ismidir. Bu stilde güreşen güreşçiler, vücutlarının üst taraflarını ve kollarını kullanarak güreşirler.

Güreş sporu modern çağda ilk defa 1904 yılından itibaren olimpiyatlarda yer almıştır. Olimpiyatlarda serbest stilde yapılan güreş ,yalnızca 1912 yılında serbest stilde güreşilmemiştir. Yıllar süren süreçte grekoromen stil, Avrupa’da yayılmaya başladı. Grekoromen stilin bilinen en büyük ismi, ağır siklen güreşçisi Rus Alexander Karelin’dir

Türkiye’de ve Türklerde güreş sporunun hikayesi, Oğuz Türklerine kadar dayanmaktadır. Dede Korkut hikayeleri incelendiğinde, Oğuzların güreş sporuna çok önem verdiği ve çok farklı stillerde denedikleri anlaşılmaktadır. Ayrıca Ege ve Trakya bölgelerinde ortaya çıkan yağlı olarak yapılan güreş stili, Türklerin bu spora kazandırdığı bir stildir. Osmanlı dönemlerinden günümüze kadar bahar aylarında düzenlenen yağlı güreşler ” Kırkpınar Güreşleri ” olarak da bilinir. Bu organizasyonda birinci olana tarım arazisi, büyükbaş hayvan veya küçükbaş hayvan verilirdi. Daha sonraları Tanzimat Dönem, ve sonrasında eski hediyelerin yerine, altın gümüş ve para verilmiştir.

Türkiye’de 1922 yılında güreş federasyonun kurulmasıyla, bu sporun ilk antrenörü de ortaya çıkmıştır. Türkiye’de güreş sporunun ilk antrenörü Macaristanlı Raol Peter’dir. Yıllarca güreş sporlarına başarı gösteren Türkiye, son olarak Rıza Kayaalp ve Taha Akgül gibi isimleri yetiştirmiştir.

Güreş sporunun kurallarından bahsedecek olursak, ilk olarak sakal ve tırnak uzatmanın yasak olduğunu söylemeliyiz. Bunun yanı sıra ter asla kabul edilmemektedir. Bu yüzden terleme durumlarında oyun durdurulur ve müdahale edilir. Bunun sebebi ise bu sporun en ufak avantajın üstünlüğe dönüşebilmesinden dolayıdır. Yaralanmaların önüne geçebilmek için yüzük, kolye ve zingir gibi aksesuar ile maça çıkılması yasaktır. Güreşçiler kesinlikle tayt ceplerinde mendil bulundurmak zorundadırlar.

Grekoromen stil ve serbest stil arasındaki temel fark, Grekoromen güreşçilerinin bacaklarını kullanmaları kesinlikle yasaktır. Ancak serbest stil güreşçilerinin bacaklarını kullanmalarında herhangi bir sakınca veya kural yoktur. Çift dalma isimli hareketin kullanılması için bacakların katkısı olduğundan bu hareketler, serbest stilde önemli yer tutmaktadır.

Güreşte temel amaç rakibinin omzunu tam olarak mindere değdirebilmektir. Bu şekilde rakibinin omzunu mindere değdirmeyi başaran güreşçi, rakibini tuş etmiş olur. Bu tuş durumunda 10 puan kazanan güreşçi ,maçı neredeyse kazanıştır. Puan verme işlemi, minder hakeminin teklifi ve kenardaki masa hakemlerinin onay vermesi veya vermemesi şeklinde gerçekleşir. Örneğin, minder hakeminin teklif ettiği bir puanı, masada bulunan jüri reddedebilir. Güreş müsabakalarında devre araları 30 saniyedir. Ayrıca normal maç süresinde eşitlik bozulmazsa üç dakika süren bir round oynanır. Eğer yine eşitlik bozulmazsa hakemin vereceği karara uyulur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here