Fitness – Sağlıklı Yaşam – Fit Görünüm –

225
0

Sağlıklı yaşam ve fit bir görünüme kavuşmak isteyenlerin günümüzdeki en bilinen durağı spor salonlarıdır. Düzensiz beslenme, alkol tüketimi , hareketsiz yaşam ve sigara kullanımı insanların sağlıksız kilolar almalarına neden olmaktadır. Birçok hastalığa davetiye çıkartan bu fazla kilolar, insanları ayna karşısında da ciddi anlamda rahatsız etmektedir. Bütün bunların etkisiyle insanlar çevrelerindeki en yakın spor salonuna müracaat etmektedirler. Bu müracaatlar sonunda kafalarda şöyle bir sorun ortaya çıkmaktadır; fitness mi? yoksa, bodybuilding mi? Biz bu yazımızda konun fitness yönünü ele alacağız.

Fitness, kelime anlamı olarak Türkçe karşılığına baktığımız zaman, fit, formda ve sağlıklı olmak gibi anlamlarla karşılaşmaktayız. Bu anlamda Fitness, vücudu sağlıklı, zinde ve hareketli tutacak tüm spor dallarını kapsamaktadır. Ülkemizde ve dünyada her nedense de vücut geliştirme sporuyla çokça karıştırılır. Aksine bu spor vücuttaki kasların büyümesi üzerine değil, kasları hareket ettirip çalıştırmak üzerinedir. Kas gruplarını harekete geçirerek vücudu formda tutma amacı güden fitness, fazla yağlarında yakılmasında çok etkilidir.

Fitness, gerek alet yardımıyla gerekse de vücut ağırlığı ile yapılmaktadır. Temel felsefelerinden bir tanesi de esnekliktir. Sporcu sürekli esneklik ve bol tekrarlı içeriğe sahip antrenmanları yapar. Bu antrenmanlar sonucunda yeterli süre ve devamlılık ile çok ciddi sonuçların alınması mümkündür.

Fitness egzersiz programları kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bilindiği üzere insanların kas yapıları ve anatomik özellikleri çok farklılık göstermektedir. Bu yüzden önce vücut tipi ve kas yapısı belirlenmeli ve daha sonra bu yapıya uygun bir egzersiz programına başlanmalı. Bu yüzden burada kesin ve net bir egzersiz programının varlığından söz etmemiz mümkün değildir. Hatta bu programları kişinin günlük yaşam tarzına göre bile değişkenlik göstermektedir.

Bu spora başlandığında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise beslenmedir. Bu sporun neredeyse yarısı diyebileceğimiz beslenme, doğru ve ölçülü yapılmadığı takdirde yapılan egzersizlerin sonuçsuz kalmasına neden olacaktır. Fitness yapan bir kimse eğer, şekerden, hayvansal yağlardan, tuzdan, hamur işi ve fast food gibi gıdalardan vazgeçemiyorsa asla sonuç alamaz. Sonuç almak için ve hayatını düzene koyarak daha sağlıklı yaşamak isteyen kimseler, bu düzenlemeyi yapmak zorundadır. Bu düzenlemeyi yapan, uyku sistemini ayarlayan ve egzersizlerini hakkıyla yapan kimseler, hayatlarında birçok şeyin köklü bir biçimde değiştiğine şahit olacaklardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here